fbpx

Czy można jeszcze ulepszyć pług? Można

Nowe pługi SERVO 3000 zastępują cenione modele SERVO 35. Wydawałoby się, że jeśli chodzi o technologię orki, wymyślono już wszystko. Tymczasem Pöttinger stale ulepsza swoje narzędzia, tym razem dla ciągników o średniej mocy, analogicznie do pługów z większej serii.

Nowe pługi zaprezentowane podczas targów Agritechnica, podobnie jak zastąpiona przez nie seria 35, będą przeznaczone dla ciągników o mocach do 200 koni mechanicznych. I choć rama i głowica pługa pozostały bez zmian, to wiele elementów doczekało się modyfikacji.

Zmiany w stosunku do zastępowanych modeli objęły przede wszystkim centrum nastawcze, które firma standaryzuje wzorem większych modeli SERVO 4000, fot. mw

Warto rozpocząć od centrum nastawczego, które przejęto z większych modeli SERVO 4000; jeżeli chodzi o ustawienie pługa dla modeli ze zmienną szerokością orki, punkt ciągu ustawiany jest za pomocą siłownika hydraulicznego (który jest jednocześnie cylindrem wychylenia ramy) lub za pomocą śruby wyposażonej w skalę. Drugim elementem jest śruba dla ustalenia szerokości i rozstawu kół dla ustawienia pierwszej skiby; w zależności od rozstawu kół ustalamy określoną wartość i możemy rozpocząć pracę.

Wartość szerokości jest umieszczona na dobrze widocznej skali, fot. mw

Ponadto, szczególnie dla pługów ze zmienną szerokością orki, zmieniło się to, że pług nie “zwęża” się przy każdym obrocie; korekty dokonuje cylinder wychylenia ramy.

Prezentowany podczas targów Agritechnica pług wyposażony był w zabezpieczenie non-stop NOVA, jednak dużej zmianie uległo zabezpieczenie mechaniczne, w którym zrezygnowano ze śrub ścinanych na rzecz zrywanych, fot. mw

Zabezpieczenie hydrauliczne NOVA z siłą wyzwalania od 1200 do 1500 kg i możliwością wychylenia korpusu do 42 cm również zaczerpnięto z pługów SERVO 4000. Ponadto w przypadku zabezpieczenia śrubowego mamy już do czynienia ze śrubą zrywaną, a nie ścinaną jak w pługach SERVO 35.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Bayer - baner
Advertisement

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.