fbpx

CLAAS ustanawia nowy rekord świata

Greeley, Kolorado, lipiec 2018. CLAAS ustanowił swoją kosiarką z kondycjonerem DISCO 1100 RC nowy rekord świata w wydajności koszenia w ciągu ośmiu godzin. W tym przedziale czasowym maszyna skosiła łącznie 141,1 ha lucerny przy średniej wydajności kondycjonera walcowego 5,24 t suchej masy na hektar. Tym samym dotychczasowy rekord świata został pobity o ponad 40 ha.

Rekord świata z USA

Samasz loteria - baner

Parę minut po dwunastej 1 lipca 2018 roku Tate Mesbergen z firmy Mesbergen Farms, wyposażony w duet AXION 800 i DISCO 1100 RC, rozpoczął walkę o ustanowienie nowego rekordu. Dokładnie 8 godzin później wysiadł z kabiny ciągnika jako nowy rekordzista świata. Wspierający go zespół oraz niezależni obserwatorzy mogą zaświadczyć, że Tate skosił łącznie 141,1 hektara na czterech różnych polach. W ten sposób pobił dotychczasowy rekord świata o ponad 40,5 ha.

Przy maksymalnej prędkości 30 km/h na polu i ponad 50 km/h na drogach pomiędzy polami Tate kosił podczas swojego rekordowego wyczynu średnio 17,6 ha na godzinę. „Nie wszystkie pola są położone blisko siebie, dlatego szybkie składanie zespołu tnącego do transportu i sprawne przemieszczanie się po drogach stanowiły prawdziwe wyzwanie” – wyjaśnia Tate.

Nie wszystko poszło zgodnie z planem

Dzień przed próbą przeszła burza i spadło 12,7 mm deszczu na metr kwadratowy. Dlatego podłoże, zwłaszcza na pierwszym polu, było znacznie bardziej wilgotne niż zazwyczaj. Start próby pobicia rekordu opóźnił się o parę godzin. Podczas swojego wyczynu Tate miał również dwie nieplanowane przerwy techniczne. Pierwsza przerwa miała miejsce w drodze z pierwszego pola na drugie. „Na pierwszym polu natrafiłem na kawałek betonu i musiałem sprawdzić, czy kosiarka nie uległa uszkodzeniu” – wyjaśnia Tate. Krótka kontrola wykazała, że nic się nie stało. Ani jeden nóż nie wymagał wymiany. W czasie drugiej przerwy, przed wyjechaniem na drogę do ostatniego pola, Tate musiał sprawdzić, czy kosiarka DISCO jest prawidłowo złożona.

Poprzedni rekord świata w trawie

Poprzedni rekord świata został ustanowiony w trawie, a nie lucernie, i stosowana była wówczas kosiarka bez kondycjonera. Było to więc zdecydowanie łatwiejsze zadanie. Kosiarka DISCO 1100 RC jest wyposażona w kondycjoner z dwoma zazębiającymi się poliuretanowymi walcami w kształcie litery V. Walce zgniatają twarde łodygi, a jednocześnie nie uszkadzają wartościowych liści. Pozwala to zredukować czas suszenia i gwarantuje maksymalną wartość odżywczą paszy dzięki zachowaniu liści roślin. Zastosowanie kondycjonera zwiększa zapotrzebowanie mocy kosiarki. Tate nie pozwolił jednak, by spowodowało to zwolnienie tempa. Podczas swojego wyczynu Tate kosił z wydajnością 5,24 t suchej masy na hektar. CLAAS prześle wszystkie niezbędne dokumenty do firmy Guinness, aby rekord świata mógł zostać oficjalne potwierdzony.

Źródlo: CLAAS

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.