fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny pszenicy w Polsce na tle cen w innych krajach UE wyglądają...

Ceny pszenicy w Polsce na tle cen w innych krajach UE wyglądają coraz lepiej

Na początku lipca pisaliśmy o tym, w jak trudnej sytuacji na tle producentów z innych krajów Unii Europejskiej znaleźli się polscy producenci zbóż; ceny w naszym kraju były bowiem najniższe w całej Wspólnocie. Sytuacja jednak ulega poprawie.

Dla porównania weźmiemy ceny pszenicy konsumpcyjnej. Ostatnie dane Komisji Europejskiej pochodzą z końca zeszłego miesiąca, dokładnie z 28 lipca. Według nich najmniej płacono za pszenicę w Bułgarii, na Słowacji, w Rumunii i Finlandii, odpowiednio 312, 313, 315 i 316 euro za tonę (wyjątkiem dla Rumunii jest port w Konstancy, gdzie stawki były o wiele wyższe.

W takich krajach jak Francja, Niemcy i Słowenia stawki wynosiły ok. 340 euro za tonę i można je w pewnym uproszczeniu uznać za średnie dla całej Unii Europejskiej.

Najwięcej w tygodniu kończącym się 28 lipca płacono w Czechach, we Włoszech i na Litwie; odpowiednio 359, 357 i 386 euro za tonę.

A jak na tle tych wartości miały się ceny w Polsce? Ceny w portach pod koniec zeszłego miesiąca sięgały nawet 1685 zł/t, lecz w skupach wahały się od ok. 1400 do ponad 1620 zł/t. Przyjmijmy zatem średnią 1550 zł/t, co przy kursie z 28 lipca dałoby ponad 324 euro za tonę. Nadal więc brakuje nam do średniej w UE, jednak sytuacja jest o wiele lepsza niż na początku lipca, kiedy do drugiej najniższej stawki w UE brakowało nam ponad 50 euro/t.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.