fbpx

Ceny pszenicy i rzepaku w najbliższych tygodniach. Najnowsze prognozy

Nastroje na światowych rynkach w przypadku pszenicy ogólnie rzecz biorąc poprawiły się w pierwszej połowie października i możliwe są kolejne wzrosty. Gorsze informacje płyną z rynku rzepaku.

Jak informuje serwis giełdowy Kaack, w przypadku pszenicy trudno jeszcze mówić o odwróceniu trendu spadkowego, jednak po osiągnięciu wieloletnich minimów spadki nieco wyhamowały. Wśród czynników serwis wymienia m.in. zachowania eksportowe Rosji; narzucenie ceny minimalnej przez ten kraj na razie nie jest możliwe m.in. ze względu na dużą konkurencję ze strony Ukrainy, Rumunii i Bułgarii, choć próby te mają oczywiście wpływ na rynek. W najbliższych tygodniach serwis Kaack przewiduje zatrzymanie cen w okolicach obecnych poziomów bądź delikatne wzrosty. Lepsze perspektywy dla cen pszenicy może natomiast przynieść pogorszenie perspektyw zbiorów w Argentynie i Australii.

Ze względu na problemy jakościowe większe szanse na wzrosty cen ma pszenica konsumpcyjna, co pokazują m.in. ostatnie ruchy importowe Chin.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że inwestorzy utrzymują duży udział krótkich pozycji, co czyni je podatnymi na gwałtowne wzrosty w przypadku odpowiednich dla rynku wiadomości.

Gorzej wygląda sytuacja dla plantatorów rzepaku; co prawda cena ropy naftowej rośnie, jednak duża światowa podaż olejów roślinnych jest czynnikiem spadkowym. Rekordowe są zbiory soi w Brazylii a także rzepaku na Ukrainie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku słonecznika na Ukrainie i w Rosji. Wszystkie te czynniki powodują, że trudno w najbliższym czasie spodziewać się większych korekt cen rzepaku w górę.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.