fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCeny kukurydzy i rzepaku w Europie marne, a import trwa w najlepsze

Ceny kukurydzy i rzepaku w Europie marne, a import trwa w najlepsze

Na paryskim Matifie obserwujemy spadki cen kukurydzy i rzepaku niemal nieustannie od samego początku listopada. Tymczasem szerokim strumieniem do Europy trafia tańsze ziarno z Brazylii i Ukrainy, które skutecznie blokuje podwyżki na Starym Kontynencie.

1 listopada cena kukurydzy wynosiła 344,5 EUR/t. 16 dnia miesiąca było to już zaledwie 307,5 EUR/t, zatem w nieco ponad dwa tygodnie spadła aż o 37 EUR/t. Nie jest lepiej w przypadku rzepaku; mamy tu odpowiednio 671 i 616,25 EUR/t, a więc spadek o 54,75 EUR/t.

Zasadniczo przyczyny takiego stanu były dwie. Pierwsza to coraz większe nadzieje na przedłużenie umowy zbożowej, której przedłużenie ostatecznie zostało ogłoszone dzisiaj (w czwartek), a druga to zalewające europejski rynek ziarno przede wszystkim z Brazylii i Ukrainy. Jak duża jest skala zjawiska, pokazały dane opublikowane w tym tym tygodniu przez Komisję Europejską; do 13 listopada w granice UE sprowadzono 10,85 mln ton kukurydzy. To ponad dwukrotnie więcej niż w poprzednim roku (4,77 mln ton). Największymi dostawcami są Brazylia (5,7 mln ton) i Ukraina (4,4 mln ton). W przypadku rzepaku było to 2,61 mln ton. W analogicznym okresie zeszłego roku było to 1,88 mln ton. Największym dostawcą pozostaje Ukraina z 1,73 mln ton rzepaku.

Nie zanosi się obecnie, aby importerzy mieli zmniejszyć tempo działania; eksperci już przewidują, że brazylijski eksport kukurydzy pobije rekordowy wynik z 2019 roku, który wyniósł wówczas 41,2 mln ton. W kontekście cen pewnym pocieszeniem jest fakt, że, patrząc na reakcję giełd, przedłużenie umowy zbożowej zostało już wkalkulowane wcześniej, dzięki czemu informacja o tym wydarzeniu nie spowodowała bardzo gwałtownych ruchów cenowych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.