fbpx
Strona głównaFirmy i produktyZakaz stosowania glifosatu niezgodny z prawem

Zakaz stosowania glifosatu niezgodny z prawem

Luksemburg ogłosił w tym tygodniu, że ponownie zezwala na wprowadzanie do obrotu produktów zawierających glifosat. Kraj ten trzy lata temu zakazał ich obrotu, co okazało się niezgodne z prawem unijnym.

1 lutego 2020 r. Luksemburg wycofał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu środków ochrony roślin na bazie glifosatu, tolerując jednocześnie pozbywanie się istniejących zapasów, zanim całkowicie zakazał ich stosowania rok później (od 1 stycznia 2021 r.).

Zakaz został unieważniony 31. marca 23 r. decyzją Sądu Administracyjnego Luksemburga. W uzasadnieniu sędziowie podali „brak wskazania jakiegokolwiek argumentu prawnego” zakazującego obrotu produktów zawierających glifosat. Wskazali, że wcześniejsze postanowienie było w sprzeczności z obowiązującym reżimem prawnym UE, który zezwalał na ich dystrybucję.

Jak informuje francuska agencja prasowa AFP, decyzję z zadowoleniem przyjął Bayer: „Sąd potwierdził, że cofnięcie (pozwoleń na rynek) naruszyło prawo europejskie”. Firma złożyła zażalenie do sądu administracyjnego na zakaz sprzedaży swoich produktów, w szczególności marki Roundup. „To wycofanie nie było oparte na żadnym elemencie naukowym ani regulacyjnym obciążającym glifosat lub produkty oparte na tej substancji” – zareagował rzecznik grupy w rozmowie z AFP.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]