fbpx

“A czym się różni moja pszenica, którą sprzedałem w grudniu?” Dopłaty dla wybranych?

Podczas konferencji podsumowującej 100 dni działalności resortu rolnictwa pod nowym kierownictwem wiceminister Michał Kołodziejczak zapowiedział uruchomienie programu dopłat do zbóż. Nie wszystkim jednak podoba się zaproponowany system.

– Będziemy pomagać doraźnie rolnikom. Napisane jest rozporządzenie, które jasno mówi o tym, że rolnicy, którzy sprzedają i będą sprzedawać zboże od 11 marca do końca maja dostaną do każdej sprzedanej tony pszenicy, jęczmienia, pszenżyta czy żyta 300 zł/t, a od 1 stycznia do 10 marca dostaną rekompensatę w wysokości 200 zł/t – mówił w środę Kołodziejczak.

Pod naszym newsem na ten temat pojawiła się fala komentarzy, w szczególności tych rolników, którzy sprzedali zboża przed terminem uprawniającym do otrzymania dopłat.

– A czym się różni moja pszenica która sprzedałem w grudniu na fakturę do młyna od pszenicy sprzedanej w styczniu powinno być od żniw 2023 to by było uczciwie – zauważa “Rolnik” (pisownia komentarzy oryginalna).

– W 2024 roku sprzedajemy zboże ze zbiorów 2023 r. Po zbiorach lipiec-sierpień 2023r za pszenicę uzyskałem 770zł/t, czy był to okres ustabilizowany i cena taka dla której pomoc już się nie należy.Część rolników podjęła ryzyko przytrzymania zboża w magazynach licząc na większy zysk. CO Z NAMI?/czyli tymi którzy nie nie podjęli tego ryzyka – oburza się “Stach”.

– Nie podjąłeś ryzyka to nic nie dostaniesz – odpowiada mu “Kamil”.

– A co z rolnikami którzy sprzedali w tamtym roku gdzie pszenica paszowa była po 750 a teraz po 600 plus dopłaty i wyjdzie 900 coś tu nie chalo – pisze z kolei “Stanisław”.

Choć warto wziąć pod uwagę koszty magazynowania, co do zasady trudno nie zgodzić się z uwagami rolników. A jakie jest Państwa zdanie?

Więcej komentarzy można przeczytać tutaj:

Rząd przygotowuje dopłaty do zbóż. Na jakich zasadach?

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

5 KOMENTARZE

  1. Ja sprzedałem w listopadzie dlaczego mi nie przysługuje dopłatą, też chcę.Piwinni dostać wszyscy jak było z kukurydzą- od hektara z wniosków! Nie po to strajkowałem!

  2. Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził.Jeszcze nie dawno ci co sprzedali zboża w tamtym roku śmiali się z tych co przetrzymali,a teraz sytuacja się odwróciła.Prawda jest taka,kto nie ryzykuje tortu nieje.

  3. Powinni dostać wszyscy co mieli zboże z 2023, bo ten co sprzedał przed styczniem jest stratny….albo wszyscy dopłaty, albo nikt !!! A najlepiej nikt i nie będzie problemu!!!! Zero dopłat do zboża , qq , itp. nic i się skończy dzielenie w społeczeństwie

      • Wszyscy albo nikt. Gdzie zasady handlu i konkurencji ?! Burzę robicie, a jeszcze nie wiadomo czy UE to klepnie, bo ostatnio dopadły były do ha, właśnie przez przepisy i takie organizacje jak WTO, które kwestionują nawet dopłaty bezpośrednie.
        Dobrze, że rolnicy wstają z kolan i nie chcą tej jałmużny. Bunt na ulicach to rzucić trochę kasy, a po wyborach do Parlamentu Europejskiego zrobią sobie Zielony Ład tak jak będą chcieli. A Ty klęczysz z otwartą buzią i się cieszysz jak Ci coś rzucą i jeszcze śmiesz obrażać tych co stoją. Hhh tffu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.