fbpx

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 (galeria)

Setki zwierząt hodowlanych i odmian roślin uprawnych, najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, występy regionalnych zespołów, rękodzieło, degustacje a nawet historyczny sprzęt rolniczy to wszystko czeka na odwiedzających Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 w dniach 3-5 czerwca. Nasza redakcja udała się do Sielinka w pierwszym dniu imprezy.

Ponad 800 odmian roślin uprawnych

Strefa Poletek Demonstracyjnych jest jedną z najważniejszych na Dniach Pola w Sielinku i nie inaczej jest w tym roku. Na ponad 18 hektarach terenów można zobaczyć ponad 800 odmian roślin oraz zapoznać się z ich technologią uprawy. Na poletkach znajduje się bogata kolekcja odmian rzepaku, zbóż ozimych i jarych, szeroka gama kolekcji odmian roślin strączkowych, w tym między innymi łubinów, grochów, bobu. Ponadto wysiana jest wyka, seradela, facelia, rzodkiew, gorczyca, lnianka ozima i jara.

Ponadto w tej strefie odbywa się wiele pokazów o różnorodnej tematyce. Przy przygotowanej  odkrywce glebowej eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omawiają wpływ różnych systemów uprawy roli (międzyorkowy, uproszczony, strip trill) na pszenicę ozimą, słonecznik, kukurydzę, burak cukrowy. Nie brakuje też pokazów maszyn rolniczych przeznaczonych zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw.

Tutaj też znajdują się stoiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (organizatora wydarzenia), partnerów imprezy, czy firm nasiennych. W sumie na IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 swoją ofertę prezentuje ponad 150 firm działających w branży rolniczej oraz na rzecz rolnictwa. Elementem imprezy jest ekspozycja maszyn rolniczych i nowoczesnego sprzętu do pracy w gospodarstwie.

Innowacje w rolnictwie

W Strefie Ogrodnictwa możemy zapoznać się z innowacyjnymi technologiami produkcji owoców, warzyw (także skosztować świeżych) i roślin ozdobnych. Do dyspozycji są eksperci z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, do których można zwrócić się o poradę w tematyce uprawy roślin ogrodniczych w gruncie i pod osłonami.

W Sielinku możemy zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, zasięgnąć porad ekspertów i być może niektóre rozwiązania wprowadzać w sowich gospodarstw. W Strefie Innowacji organizatorzy przygotowali pokazy nowoczesnych narzędzi stosowanych w rolnictwie: robotów, dronów, aplikacji eDWIN wspierającej rolników w zarządzaniu gospodarstwem, sztucznej inteligencji. W Strefie Energii dla Rolnictwa zaczerpnąć można informacji na temat odnawialnych źródeł energii, biogazu czy zielonego wodoru.

Setki zwierząt w jednym miejscu

Częścią Krajowych Dni Pola Sielinko jest Regionalna jest Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wydarzenie jest nowością w przebiegu Krajowych Dni Pola, które do tej pory nie uwzględniały oceny zwierząt. Można zatem dowiedzieć się, w jaki sposób przebiega fachowa ich ocena. Na wystawie prezentowane jest bydło mięsne i mleczne, konie, króliki. Spośród grup zwierząt gospodarskich wyłonione zostaną czempiony i wiceczempiony w poszczególnych kategoriach (wiekowych i ras). Najlepsze okazy będą walczyły o tytuł Superczempiona Wystawy. W sumie podziwiać możemy ponad 400 zwierząt.

Doradztwo i rozwój

W Strefie Doradztwa i Instytutów rolnicy mogą korzystać z darmowych konsultacji w zakresie produkcji rolnej czy dopłat. Dociekliwi mogą zobaczyć z bliska (pod mikroskopem) sprawców chorób, które atakują rośliny uprawne, poznać wiele innych faktów naukowych z branży rolniczej.

IV Krajowym Dniom Pola Sielinko 2023 towarzyszą stoiska z regionalnymi produktami, różnorodne warsztaty, w których można wziąć czynny udział, występy zespołów muzycznych, ogródek ziołowo-kwiatowy (ponad 100 różnych gatunków), konkursy i wiele niespodzianek przygotowanych dla dzieci i dorosłych. Wszystko to czeka na odwiedzających w Strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Głównymi partnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Wiadomości Rolnicze Polska są jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.