fbpx

Nie wszystkim podoba się odstępstwo od ugorowania

Jak informowaliśmy wczoraj, Komisja Europejska wprowadziła odstępstwo od normy GAEC 8, czyli obowiązku ugorowania 4% gruntów. Nie wszyscy jednak widzą korzyści w takim rozwiązaniu.

Przypomnijmy tylko, że norma GAEC 8 będzie uważana za spełnioną, kiedy na 7% powierzchni gruntów ornych uprawiane będą rośliny wiążące azot, tj. soczewica czy groch.

Samasz loteria - baner

Propozycja Komisji Europejskiej nie przypadła jednak wszystkim do gustu. Serwis Euractiv przywołuje badania, wg których korelacja pomiędzy cenami zbóż a zmniejszeniem odłogowanych obszarów jest minimalna. Krytycy podnoszą argument, że ugorowanie wdrażane jest zwykle na niezbyt żyznych glebach. Niektórzy zaś, jak np. Marilda Dhaskali, specjalistka ds. europejskiej polityki rolnej w BirdLife krytykują rozwiązanie, wprost wskazując na potrzebę zmniejszenia produkcji, aby zmniejszyć podaż produktów rolnych na rynku.

– Jest mało prawdopodobne, aby prowadzenie uprawy na gruntach nieprodukcyjnych zwiększyło produkcję, ale gdyby w ogóle doszło do jej zwiększenia, spowodowałoby jedynie spadek cen na przesyconym rynku, co jeszcze bardziej obniżyłoby dochody rolników – stwierdza Dhaskali.

Ciekawe jednak, czy ta grupa przeciwników zwolnienia rolników z normy GAEC 8 równie aktywnie krytykuje wzmożoną podaż towarów rolnych z Ukrainy…

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner