1,19 mln rolników dostało zaliczki dopłat bezpośrednich. Kiedy wypłata pozostałych kwot?

fot. mw

Do 26 listopada br. zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i obszarowych otrzymało 1,19 mln rolników. Łącznie na poczet zaliczek wypłacono już 11,8 mld zł.

– 1,19 mln rolników, którzy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, otrzymało z tego tytułu zaliczki w wysokości ponad 9,61 mld zł. Z kolei ok. 856 tys. beneficjentów otrzymało blisko 2,19 mld zł zaliczkowych płatności obszarowych PROW – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych będą wypłacane do końca listopada, natomiast od 1 grudnia wypłacane będą pozostałe kwoty dopłat. W tym roku ARiMR, wzorem roku ubiegłego, wypłacała maksymalne możliwe zaliczki, czyli 70 proc. dla dopłat bezpośrednich i 85 proc. w przypadku płatności obszarowych.

– W tegorocznej kampanii wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło ok. 1,3 mln rolników, a koperta finansowa przeznaczona na ich realizację wynosi 15,63 mld zł. Natomiast cały budżet na płatności obszarowe z PROW za 2021 r. sięga nieco ponad 3 mld zł – informuje ARiMR.

9 KOMENTARZE

  1. Nie dostałam jeszcze żadnej zaliczki, dzwoniłam do Agencji Rynku Rolnego, kontroli nie było, wniosek zatwierdzony a dlaczego nie ma pieniędzy na koncie sami nie wiedzą, pani nie potrafiła wytłumaczyć,kazała czekać do końca listopada bądź grudnia.Ewentalnie mają czas na wypłatę do czerwca.

    • Wielkie oszustwo że tyle rolników już dostało, jako że nie dostałem zadzwoniłem do swojego ARiMR i okazało się że mam kontrolę i wstrzymano wypłatę nie informując mnie o tym gdybym nie zadzwonił to bym dalej czekał.
      • Witam. To nie fair że wcześniej nie powiadomili Pana że będzie miał kontrolę . By przysłali pismo jakieś o tym że będzie się spodziewać kontroli. U mnie żadnej kontroli nie było . Przyznam że w tym roku pierwszy raz złożyłam wniosek o dopłaty . Pierwszy raz w ogóle złożyłam wniosek o dopłaty ,gdyż gospodarstwo rolne wraz gruntami rolnymi przekazali mi rodzice . Nie mam dużo tych hektarów 10,4000 ha więc i dopłaty będą liche . Nie znam się na tych obliczeniach zbytnio ,czytałam informacje o tym za co i jaka kwota przysługuje w przypadku dopłat bezpośrednich od hektara oraz jakieś koszty związane z obszarowymi . Co to są te obszarowe czy to oznacza na jakim terenie jest moja działka rolna o to chodzi bo nie bardzo znam się na tym . Owszem otrzymałam dwie zaliczki z PROW obszarowe 22 go października zaś 27 go października zaliczka do dopłat bezpośrednich. Myślałam że Agencja restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa wypłaci od razu wszystko w jednej całości dopłaty bezpośrednie i obszarowe nie wiedziałam że Agencja wypłaca zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich i obszarowych jak i do hodowli zwierząt. Ja niestety hodowlą się nie zajmuje . Mam tylko działki rolne. Dziwne jest to dla mnie że duże grono rolników nie otrzymało zaliczek a jest koniec listopada a od 1 go grudnia Agencja wypłaca resztę dopłat bezpośrednich i obszarowych oraz dopłaty do upraw okopowych strączkowych,oleistych, do tytoniu,truskawek, chmielu, ziemniaków skrobiowych,buraków cukrowych, a czy do innych zbóż np do kukurydzy Agencja dolicza jakieś pieniądze to co uprawiam głównie kukurydzę , grykę, rzepak , okopowe . Nie wiem ile otrzymam resztę dopłat bezpośrednich i obszarowych . Zaliczki nie były zbyt wysokie obszarowe śmieszna niska zaliczka zaś zaliczka na dopłaty bezpośrednie kwota ponad 3000 zł zaliczki . Zobaczymy jaka to będzie całkowita kwota dopłat bezpośrednich i obszarowych i to co uprawiam do upraw też Agencja dopłaca . Jak to jest ogólnie . Za informacje z góry dziękuję . Wierzę,że wszyscy producenci rolni otrzymają zaliczki chyba że Agencja naprawdę zapowie, że odbędzie się kontrola u rolnika. Czego dotyczy kontrola na pewno chcą sprawdzić czy nie zaszły jakieś nieścisłości,wątpliwości , zdarzyło się też że Agencja wnioski niektórym rolnikom odrzucili jaki powód zapewne zaszły jakieś błędy w wniosku,nieścisłości ,coś się może nie zgadza we wniosku i stąd często wnioski są odrzucane. Zarządzają wtedy kontrolę u rolników. No taka jest ich polityka muszą sprawdzić w realu czy wszystko to co napisane jest w wniosku zgadza się w rzeczywistości w gospodarstwie rolnym. Trzymam kciuki aby wszyscy rolnicy otrzymali zaliczki i należne im dopłaty . Powodzenia .
    • Nie spieszą się w tym roku z wypłatami. W ubiegłym dostałem od razu 14000zł na początku listopada i kilka drobniejszych kwot do grudnia. Obecnie dwa przelewy przyszły w sumie ok 7000zł. Pytałem sąsiada to nic mu jeszcze nie przyszlo a do końca m-ca zostaly trzy dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności