Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi 2 grudnia wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnej sytuacji na rynku wieprzowiny oraz działań podejmowanych na rzecz wsparcia sektora produkcji trzody chlewnej.

Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił członkom Komisji dane statystyczne dotyczące pogłowia świń, produkcji wieprzowiny, sytuacji cenowej żywca oraz mięsa wieprzowego w Polsce i Unii Europejskiej, a także omówił kwestie eksportu i importu mięsa wieprzowego w okresie styczeń-wrzesień br.

W związku z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel wystąpił do Phila Hogana, unijnego komisarza do spraw rolnictwa z wnioskiem o jak najszybsze uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania mięsa wieprzowego. Resort rolnictwa złożył też wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zbadanie podejrzenia zmowy cenowej i występowania nieuczciwych praktyk rynkowych.

Jak zapowiedział Jacek Bogucki przeciwdziałając złej sytuacji hodowców MR i RW planuje wesprzeć produkcję prosiąt w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich? 2014-2020. W resorcie przygotowywany jest obecnie również program działań doraźnych i długofalowych prowadzących do ustabilizowania sytuacji na tym rynku trzody chlewnej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności