XV Lubelskie Święto Chleba

Piekarze, cukiernicy i rzemieślnicy obchodzili w niedzielę swoje święto. Wszystko w ramach XV Lubelskiego Święta Chleba. Imprezę w Muzeum Wsi Lubelskiej otworzył marszałek województwa Krzysztof Hetman. Nie obyło się bez odznaczeń i wyróżnień dla zasłużonych wytwórców pieczywa.

Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem „Siła i zdrowie pochodzi z chleba”. – Dziękujemy wam, że na naszych stołach nie brakuje chleba – zwracał się do uczestników imprezy Krzysztof Hetman. Marszałek wręczył też wyróżnienia dla zasłużonych piekarzy i cukierników. Wśród nich znalazł się 95-letni Wacław Beeger, którego marszałek uhonorował pamiątkowym medalem województwa lubelskiego. Pan Wacław prowadził swój zakład piekarski od 1948 do 1985 roku. Od 1995 roku jest członkiem i założycielem Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa Rzeczpospolitej Polskiej „Region Lubelszczyzna”.
W trakcie imprezy piekarze przygotowywali olbrzymiego cebularza. Miał 184 cm średnicy. Wypiek został podzielony na porcje, którymi częstowano gości Święta Chleba. 
W niedzielę w skansenie w ramach imprezy „Z zagrody na jarmark i do miasteczka” prezentowano też ginące zawody. Swoją pracę przybliżyli m.in. kowal, garncarz i rymarz. Były też pokazy młócki cepem, tradycyjnego wyrabiania masła, prania na tarze, czy maglowania.
(mat)