fbpx

Wystartował sezon na podróbki środków ochrony roślin. Uważaj przy zakupach

W Internecie pojawiają się kuszące oferty na tanie środki ochrony roślin. Obwoźni sprzedawcy zachęcają wszelkiego rodzaju super okazjami. Jak rozpoznać i ustrzec się przed podróbkami?

każdym rokiem na aukcjach internetowych pojawia się także coraz więcej ofert środków ochrony roślin. Niestety niektóre z nich dotyczą produktów wycofanych, pochodzących z zagranicy i wyróżniających się zaniżoną ceną. Takie oferty powinny wzbudzić czujność kupującego, przypomina w swoim komunikacie PSOR.

Jak zminimalizować ryzyko zakupu podrobionych środków?

  • Środki ochrony roślin zawsze kupuj w sklepach i hurtowniach zarejestrowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
  • Kupuj środki ochrony roślin zarejestrowane w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oficjalny rejestr środków ochrony roślin jest dostępny online.
  • Zwróć uwagę, czy środek ma trwale przytwierdzoną do opakowania etykietę w języku polskim.
  • Przy zakupie powinieneś otrzymać paragon lub fakturę VAT, które służą jako dowód zakupu.
  • Sprawdź, czy w internetowym sklepie sprzedawca podał wszystkie swoje dane: nazwę firmy, NIP oraz adres działalności. Uważaj na anonimowych sprzedawców!

Czym się charakteryzują podrobione środki ochrony roślin?

  • Podrobione środki ochrony roślin przypominają oryginalne produkty wyłącznie w zewnętrznej warstwie opakowania. Etykieta podrobionego środka, skopiowana nielegalnie z oryginalnego produktu, nie odzwierciedla zawartości opakowania.
  • W składzie podróbek mogą znajdować się toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby restrykcyjnych badań rejestracyjnych.
  • W przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana składu, czyni poważną różnicę. W takich preparatach w najlepszym wypadku może nie być w ogóle substancji czynnej. W najgorszym, może być ich kilka, a konsekwencją użycia takiego środka może być utrata plonu i skażenie środowiska.
  • Trzeba zdać sobie sprawę, że w przeciwieństwie do podrobionych środków ochrony roślin, oryginalne preparaty, zanim znajdą się na rynku, są skrupulatnie zbadane, przechodzą procedurę rejestracji i są sprawdzane pod kątem jakości.

Pamiętaj także, że zakup nielegalnych, w tym podrobionych środków ochrony roślin przez Internet stwarza niebezpieczeństwo dla listonoszy, kurierów i innych osób transportujących takie produkty. Z jednej strony kierowca może nieświadomie przewozić niebezpieczne substancje w sposób nieprawidłowy, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu oraz dla środowiska. Z drugiej strony osoba, która narusza obowiązki lub warunki wynikające z przepisów ADR, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 zł do 10 000 zł.

Jeśli kupujesz środki ochrony roślin w sklepie i przewozisz je samodzielnie, jesteś wyłączony spod przepisów ADR, o ile transportujesz środki w opakowaniach detalicznych i w taki sposób, by nie dopuścić do rozlania preparatów i powstawania zanieczyszczeń miejscowych. Ale pamiętaj, że taki transport wymaga dużej ostrożności. Niewielkie ilości preparatów najlepiej transportuj w szczelnym i zamykanym, plastikowym pojemniku. W przestrzeni ładunkowej ze środkami ochrony roślin nie wolno przewozić ludzi i zwierząt.

Więcej informacji na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem zakupu i stosowania środków ochrony roślin znajdziesz na platformie edukacyjnej Akademia PSOR.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.