fbpx

Wystartował sezon na podróbki środków ochrony roślin. Uważaj przy zakupach

W Internecie pojawiają się kuszące oferty na tanie środki ochrony roślin. Obwoźni sprzedawcy zachęcają wszelkiego rodzaju super okazjami. Jak rozpoznać i ustrzec się przed podróbkami?

każdym rokiem na aukcjach internetowych pojawia się także coraz więcej ofert środków ochrony roślin. Niestety niektóre z nich dotyczą produktów wycofanych, pochodzących z zagranicy i wyróżniających się zaniżoną ceną. Takie oferty powinny wzbudzić czujność kupującego, przypomina w swoim komunikacie PSOR.

Jak zminimalizować ryzyko zakupu podrobionych środków?

  • Środki ochrony roślin zawsze kupuj w sklepach i hurtowniach zarejestrowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
  • Kupuj środki ochrony roślin zarejestrowane w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oficjalny rejestr środków ochrony roślin jest dostępny online.
  • Zwróć uwagę, czy środek ma trwale przytwierdzoną do opakowania etykietę w języku polskim.
  • Przy zakupie powinieneś otrzymać paragon lub fakturę VAT, które służą jako dowód zakupu.
  • Sprawdź, czy w internetowym sklepie sprzedawca podał wszystkie swoje dane: nazwę firmy, NIP oraz adres działalności. Uważaj na anonimowych sprzedawców!

Czym się charakteryzują podrobione środki ochrony roślin?

  • Podrobione środki ochrony roślin przypominają oryginalne produkty wyłącznie w zewnętrznej warstwie opakowania. Etykieta podrobionego środka, skopiowana nielegalnie z oryginalnego produktu, nie odzwierciedla zawartości opakowania.
  • W składzie podróbek mogą znajdować się toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby restrykcyjnych badań rejestracyjnych.
  • W przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana składu, czyni poważną różnicę. W takich preparatach w najlepszym wypadku może nie być w ogóle substancji czynnej. W najgorszym, może być ich kilka, a konsekwencją użycia takiego środka może być utrata plonu i skażenie środowiska.
  • Trzeba zdać sobie sprawę, że w przeciwieństwie do podrobionych środków ochrony roślin, oryginalne preparaty, zanim znajdą się na rynku, są skrupulatnie zbadane, przechodzą procedurę rejestracji i są sprawdzane pod kątem jakości.

Pamiętaj także, że zakup nielegalnych, w tym podrobionych środków ochrony roślin przez Internet stwarza niebezpieczeństwo dla listonoszy, kurierów i innych osób transportujących takie produkty. Z jednej strony kierowca może nieświadomie przewozić niebezpieczne substancje w sposób nieprawidłowy, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu oraz dla środowiska. Z drugiej strony osoba, która narusza obowiązki lub warunki wynikające z przepisów ADR, podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 zł do 10 000 zł.

Jeśli kupujesz środki ochrony roślin w sklepie i przewozisz je samodzielnie, jesteś wyłączony spod przepisów ADR, o ile transportujesz środki w opakowaniach detalicznych i w taki sposób, by nie dopuścić do rozlania preparatów i powstawania zanieczyszczeń miejscowych. Ale pamiętaj, że taki transport wymaga dużej ostrożności. Niewielkie ilości preparatów najlepiej transportuj w szczelnym i zamykanym, plastikowym pojemniku. W przestrzeni ładunkowej ze środkami ochrony roślin nie wolno przewozić ludzi i zwierząt.

Więcej informacji na temat oryginalnych środków ochrony roślin, a także odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem zakupu i stosowania środków ochrony roślin znajdziesz na platformie edukacyjnej Akademia PSOR.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.