fbpx

Wybory parlamentarne 2023. Jak głosowali rolnicy?

Wybory parlamentarne już za nami. Choć wg wyników sondażu late poll przeprowadzonych przez IPSOS większość parlamentarną ma uzyskać tzw. demokratyczna opozycja, to na ostateczne wyniki przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do jutra. Tymczasem przyglądamy się, jak podczas tegorocznych wyborów zagłosowali rolnicy.

Tutaj niespodzianki nie ma. Jak wskazują sondażowe wyniki IPSOS, wśród rolników zdecydowanie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 67,1% głosów. Dalej, zapewne przez obecność w komitecie PSL-u, uplasowała się Trzecia Droga z wynikiem 11%. Koalicja Obywatelska zdobyła wśród rolników 9,4%, a Konfederacja 5% głosów. Na Nową Lewicę zagłosowało 3% głosujących w tych wyborach rolników, zaś na KW Bezpartyjni Samorządowcy – 2,7%. Polska Jest Jedna to 1,4% głosów, zaś na inne komitety zagłosowało 0,4% rolników.

Jeżeli spojrzymy na preferencje mieszkańców wsi w ogóle, to tutaj przewaga Prawa i Sprawiedliwości się zmniejsza, choć nadal jest bardzo wyraźna – 48,2% głosujących mieszkańców wsi zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość, 21,1% na Koalicję Obywatelską, 12,9% na Trzecią Drogę, 7,3% na Konfederację i 5,9% na Nową Lewicę. Dalej był KW Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 2,9%, Polska Jest Jedna – 1,4%, na pozostałe komitety zagłosowało 0,3% mieszkańców wsi.

Źródło: late poll IPSOS/TVN

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. “wśród rolników zdecydowanie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 67,1% głosów. Dalej, zapewne przez obecność w komitecie PSL-u, uplasowała się Trzecia Droga z wynikiem 11%. Koalicja Obywatelska zdobyła wśród rolników 9,4%,”

    To przeciw komu strajkuja rolnicy? Ja juz sie pogubiłem …

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner