fbpx

Więcej pszczół i pszczelarzy

Pszczelarstwo to pasja i styl życia. W Polsce działa ponad 60 tysięcy pszczelarzy. Są to osoby z wielkim doświadczeniem ale też w większości w wieku średnim lub starsze. Według danych uzyskanych z organizacji pszczelarskich (70 organizacji pszczelarskich, zrzeszających ok. 38 tys. pszczelarzy i ok 1,1 mln. rodzin pszczelich) aż 2/3 polskich pszczelarzy to osoby powyżej 50 roku życia. Najmniej liczną, ale z roku na rok rosnącą grupą są osoby wieku do 35 lat, ich udział w 2014 roku sięgał 12%.

W Polsce mamy około 1,4 mln rodzin pszczelich. Biorąc pod uwagę tylko powierzchnię upraw roślin sadowniczych i rzepaku,  to do dobrego zapylenia tych upraw potrzebujemy dwukrotnie więcej pszczół . Patrząc na strukturę wiekową pszczelarzy  w Polsce może to być ciężkie do osiągnięcia. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się inne gatunki zapylaczy,przykładowo pszczoły murarki – mówi dr Dariusz Teper, z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach.

Pszczoły są niezwykle cenne dla rolnictwa i gospodarki. Zapylają rośliny i dzięki temu wpływają na wielkość i jakość uzyskiwanych plonów oraz kształtują różnorodność biologiczną środowiska. Według danych Zakładu Pszczelarstwa w Puławach, coroczne korzyści dla rolnictwa z samego zapylania rzepaku w Polsce szacowane są w granicach 600-700 mln złotych, natomiast dla upraw sadowniczych wynoszą powyżej 3 mld złotych. Około 1/3 produkcji roślinnej w rolnictwie wytwarzana jest dzięki zapyleniu przez owady.

Rolnicy coraz częściej dostrzegają szereg korzyści, które wynikają z obecności pszczół w środowisku oraz na plantacjach rolniczych i sadowniczych. Z punktu widzenia pszczelarza obecność owadopylnych upraw w pobliżu pasieki to dogodne warunki do zbierania przez pszczoły wysokowartościowego nektaru i pyłku, co pozwala na wzrost produkcji w pasiece.

Rośnie również świadomość znaczenia pszczół w społeczeństwie. Stąd duża liczba różnych inicjatyw mających na celu edukację na temat znaczenia pszczół. Działania te skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Jedną z nich jest Dzień Pszczół, przypadający w tym roku na datę 8 sierpnia.

Ważną kwestią w dyskusji dotyczącej zapylaczy są również upadki rodzin pszczelich. W chwili obecnej główną przyczyną upadków rodzin pszczelich w Polsce jak i na świecie jest warroza. Zakład Pszczelnictwa w Puławach szacuje, że zatrucia środkami ochrony roślin, powstałe w wyniki ich niewłaściwego stosowania, to około 1-3% upadków rodzin pszczelich w skali roku w Polsce.

Zatrucia rodzin pszczelich środkami ochrony roślin to dość niewielki procent. Jednak z uwagi na znaczenie pszczół dla gospodarki apelujemy do rolników o informowanie pszczelarzy szczególnie o terminie i rodzaju wykonywanych oprysków. Wykonywanie przez rolników zabiegów ochrony chemicznej zgodnie z przepisami i informacjami zawartymi w etykiecie środka, z zachowaniem okresu prewencji dla pszczół (zwykle wieczorem) nie będzie wpływało na pracę pszczół, które zajmują się zbieraniem nektaru i pyłku w ciągu dnia – mówi  Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Źródło: PSOR

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.