Wchodzimy w recesję?

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w minionym roku zaledwie o dwa procent, jak podał Główny Urząd Statystyczny. Rok wcześniej wynik był nieporównywalnie lepszy i wyniósł 4,3 procent. Tendencja spadkowa utrzyma się i w bieżącym roku. Dwuprocentowego wyniku nie uda się powtórzyć. Jeśli przewidywania ankietowanych przez Money.pl ekonomistów się sprawdzą, będziemy mieli do czynienia z najgorszą sytuacją w gospodarce od 1992 roku.

Według głównych ekonomistów bankowych, ankietowanych przez Money.pl, w 2013 roku sytuacja rodzimej gospodarki raczej się nie poprawi. Wręcz przeciwnie: w pierwszych miesiącach roku część analityków nie wyklucza nawet spadku PKB. Gdyby do tego doszło, byłaby to pierwsza taka sytuacja od 1992 roku. Być może właśnie w tej chwili nasza gospodarka zwalnia i dynamika PKB schodzi poniżej zera.

W 2012 roku wzrost wynagrodzeń w przedsiębiorstwach przekraczał poziom inflacji tylko w pierwszym półroczu. Od lipca realnie pensje w firmach co najwyżej rosły w tempie wzrostu cen i usług konsumpcyjnych.

Wszyscy ankietowani przez Money.pl ekonomiście z dużo większym optymizmem patrzą na drugą połowę roku.

Cały materiał na www.money.pl
 
Oprac. EG