fbpx

W sprawie trudnej sytuacji na rynku owoców

Sejmik Województwa Mazowieckiego apeluje do ministra rolnictwa o podjęcie działań poprawiających sytuację na rynku owoców. Radni podkreślają w piśnie skierowanym do Jana Krzysztofa Ardanowskiego, że na Mazowszu znajduje się jedna trzecia krajowej powierzchni sadów, na której wytwarzane jest ponad 40 proc. krajowej produkcji owoców. Produkcja rolna jest podstawą ekonomicznej egzystencji wielu gospodarstw rolnych.

Dlatego zaniepokojeni trudną sytuacją na rynku owoców przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego apelują o wdrożenie rozwiązań prawnych wprowadzających zawieranie umów kontraktacyjnych przez przetwórców i firmy prowadzące obrót produktami żywnościowymi z określoną ilością, terminem dostaw i ceną gwarantującą co najmniej zwrot kosztów produkcji oraz czasowe ograniczenia dofinansowań w programach ARiMR na nowe nasadzenia roślin w tych gatunkach, w których występuje nadprodukcja owoców, przy jednoczesnym wprowadzeniu programu wsparcia do karczowania starych sadów i redukcji nasadzeń w gatunkach, gdzie jest duża nadprodukcja owoców.

Ponadto wprowadzenie instrumentów wsparcia finansowego dla podmiotów gospodarczych zajmujących się przetwórstwem, których współwłaścicielami są rolnicy, dostawcy surowca do przetwórstwa, utworzenie funduszu kryzysowego, który pomógłby rolnikom w czasie klęsk występujących w rolnictwie (susza, nadprodukcja, gradobicia, wichury, podtopienia, przymrozki itp.),skuteczne ograniczenie importu do Polski owoców spoza Unii Europejskiej, a także monitorowanie importu owoców z krajów Unii Europejskiej. Jak też uproszczenie procedur związanych z zatrudnianiem osób w sadownictwie, które uwzględniać będą specyfikę pracy w tym sektorze.

Źródło: Sejmik Województwa Mazowieckiego

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner