fbpx

Umowy kontraktacyjne i handlowe  – trzeba zabezpieczyć interesy rolników

Zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej wnioskuje do Krajowej Rady Izb Rolniczych o pilne podjęcie  działań zmierzających do ochrony rolników  zawierających umowy handlowe oraz kontraktacyjne.

–  Umowy sprzedaży przede wszystkim zboża, zawierane przez rolników wprawdzie opierają się na zasadzie swobody umów i rolnicy mogą teoretycznie wprowadzać zmiany do umów, które zabezpieczałyby ich interesy, jednakże wychodząc naprzeciw zgłaszanych przez rolników problemów wynikających w trakcie realizacji takich umów zgłaszamy wniosek o rozważenie ustawowego obowiązku wprowadzenia do takich umów zapisów regulujących kwestie uszczegółowienia procedury poboru próbek zboża w ten sposób, że przy odbiorze zboża przez Kupującego obie strony umowy dostały po jednej zabezpieczonej próbce zboża, a trzecia byłaby badana przez niezależne laboratorium – mówi Andrzej Karbowy, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreśla ZIR postulat ten wynika  z powtarzających się sytuacji, że próba zboża wstępna robiona w obecności rolnika często odbiega następnie od próby robionej przez kupującego, co ma wpływ na cenę zboża. Mimo, iż rolnik ma prawo nie zgodzić się z wykonaną próbą i w zapisach umowy strony dopuszczają wówczas badanie przez niezależne laboratorium, to rolnik nie ma pewności czy materiał próbny jest ten sam, który był pobrany przy wstępnej próbie.

Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego chcieliby też  uszczegółowienia procedury ustalania wagi sprzedawanego towaru w sytuacji, gdy kupujący osobiście odbiera towar od sprzedającego rolnika, w ten sposób, że kupujący musi posługiwać się przy ważeniu wagą z ważną legalizacją, oraz że ustalona na miejscu odbioru waga zboża nie ulega zmianie przy ostatecznym rozliczeniu.

–  Nasz postulat wynika z powtarzających się sytuacji, kiedy kupujący odbiera osobiście zboże, które jest ważone w obecności rolnika, a następnie w trakcie transportu przez Sprzedającego są ubytki i w ostatecznym rozliczeniu rolnik dostaje wynagrodzenie za mniejszą ilość zboża niż rzeczywiście wydał kupującemu – dodaje prezes ZIR.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.