fbpx

Umowy kontraktacyjne i handlowe  – trzeba zabezpieczyć interesy rolników

Zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej wnioskuje do Krajowej Rady Izb Rolniczych o pilne podjęcie  działań zmierzających do ochrony rolników  zawierających umowy handlowe oraz kontraktacyjne.

Baner Kuhn

–  Umowy sprzedaży przede wszystkim zboża, zawierane przez rolników wprawdzie opierają się na zasadzie swobody umów i rolnicy mogą teoretycznie wprowadzać zmiany do umów, które zabezpieczałyby ich interesy, jednakże wychodząc naprzeciw zgłaszanych przez rolników problemów wynikających w trakcie realizacji takich umów zgłaszamy wniosek o rozważenie ustawowego obowiązku wprowadzenia do takich umów zapisów regulujących kwestie uszczegółowienia procedury poboru próbek zboża w ten sposób, że przy odbiorze zboża przez Kupującego obie strony umowy dostały po jednej zabezpieczonej próbce zboża, a trzecia byłaby badana przez niezależne laboratorium – mówi Andrzej Karbowy, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Jak podkreśla ZIR postulat ten wynika  z powtarzających się sytuacji, że próba zboża wstępna robiona w obecności rolnika często odbiega następnie od próby robionej przez kupującego, co ma wpływ na cenę zboża. Mimo, iż rolnik ma prawo nie zgodzić się z wykonaną próbą i w zapisach umowy strony dopuszczają wówczas badanie przez niezależne laboratorium, to rolnik nie ma pewności czy materiał próbny jest ten sam, który był pobrany przy wstępnej próbie.

Rolnicy z województwa zachodniopomorskiego chcieliby też  uszczegółowienia procedury ustalania wagi sprzedawanego towaru w sytuacji, gdy kupujący osobiście odbiera towar od sprzedającego rolnika, w ten sposób, że kupujący musi posługiwać się przy ważeniu wagą z ważną legalizacją, oraz że ustalona na miejscu odbioru waga zboża nie ulega zmianie przy ostatecznym rozliczeniu.

–  Nasz postulat wynika z powtarzających się sytuacji, kiedy kupujący odbiera osobiście zboże, które jest ważone w obecności rolnika, a następnie w trakcie transportu przez Sprzedającego są ubytki i w ostatecznym rozliczeniu rolnik dostaje wynagrodzenie za mniejszą ilość zboża niż rzeczywiście wydał kupującemu – dodaje prezes ZIR.

Baner Kioti
SDF baner
Baner McHale
baner forum profi
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.