fbpx

W sprawie opłaty drogowej

Poniżej prezentujemy stanowisko Lubuskiej Izby Rolniczej skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a dotyczące poselskiego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz zmianie niektórych innych ustaw.

Szanowny Panie Ministrze,

Samasz loteria - baner

W związku z poselskim projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który wpłynął do Sejmu 6 lipca br., a który przewiduje wprowadzenie opłaty drogowej – nowej dopłaty do cen wszystkich rodzajów paliw, Lubuska Izba Rolnicza zwraca się z zapytaniem, czy twórcy ww. ustawy przewidzieli skutki i wszystkie następstwa, jakie mogą mieć miejsce po wejściu w życie tego aktu.

Przewidziane opłaty obejmą nie tylko codziennych, zwykłych użytkowników pojazdów, ale również przewoźników transportujących produkty spożywcze i producentów rolnych, podnosząc koszty produkcji i transportu płodów rolnych. W paliwa zaopatrują się również producenci rolni nieporuszający się po drogach, chociażby właściciele kurników, korzystający z agregatów prądotwórczych w razie przerw w dostawie energii. Wprowadzenie tej ustawy nie poprawi w sposób spektakularny infrastruktury drogowej w gminach, natomiast dość szybko wpłynie na wzrost cen artykułów rolno spożywczych, które dotkną odbiorców końcowych – konsumentów. Takie działanie z kolei może otworzyć furtkę importerom produktów rolnych w konkurencyjnych cenach spoza Polski. Solidarnym działaniem samorządu rolniczego w Polsce, a także Rządu powinno być niedopuszczenie do takiej sytuacji i ochrona rodzimych producentów żywności i konsumentów, dlatego Lubuska Izba Rolnicza zwraca się z prośbą o ponowne przeanalizowanie, pod tym kątem, projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 1712). Rozwiązaniem w tej kwestii mogłoby być podniesienie limitu zwrotu podatku akcyzowego do paliwa rolniczego, ale do takiego poziomu, który niwelowałby niekorzystne dla rolników stawki opłat drogowych przewidziane w ustawie.

Licząc na rozważenie powyższych aspektów i propozycji
Z poważaniem
Stanisław Myśliwiec
Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej  

Źródło: LIR

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.