fbpx
Strona głównaPrawo i finanseW sprawie dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach

W sprawie dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach

Poniżej prezentujemy odpowiedz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na pismo Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej w sprawie odstąpienia od planowanych dopłat w ramach wariantu 1.3. Dobrostan loch dostęp do wybiegów i wariantu 1.4. Dobrostan tuczników — dostęp do wybiegów działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020.ASF

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 290 z późn. zm.) utrzymywanie świń w gospodarstwie w systemie otwartym jest dopuszczone pod warunkiem m.in. zabezpieczenia wybiegu podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na stałe z podłożem. Tym samym utrzymywanie świń zarówno w systemie otwartym, jak i korzystanie przez nie z wybiegów jest dopuszczone.

– Jednocześnie pragnę poinformować, że na chwilę obecną nie jest planowane wprowadzenie w Polsce zakazu utrzymywania świń na wybiegach. Jednakże ze względu na zmienną sytuację epizootyczną w odniesieniu do ASF oraz fakt, że wprowadzane środki w dużej mierze zależą od przepisów wydawanych przez Komisję Europejską nie można wykluczyć, że w przyszłości zakaz utrzymywania świń na wybiegach zostanie wprowadzony. W takiej sytuacji planowane obecnie płatności nie będą mogły być wprowadzone – informuje Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Źródło: KZP–PTCH

Opracował: Samuel Skrzysz

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.