fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychW kraju mocne spadki cen zbóż paszowych, rzepak już poniżej 2500 zł/t....

W kraju mocne spadki cen zbóż paszowych, rzepak już poniżej 2500 zł/t. Ceny zbóż 06.12.2022

Na początku bieżącego tygodnia, w porównaniu do końcówki ubiegłego, mamy dosyć mocny spadek cen przede wszystkim zbóż paszowych. W niektórych skupach pszenica paszowa doszła już do poziomu 1200 zł/t.

Od minionego piątku zboża paszowe potaniały o kolejne kilkanaście złotych na tonie. Sytuacji nie poprawia deklarowane przez podmioty skupujące zapełnienie magazynów i tym samym brak popytu na ziarno zwłaszcza paszowe.

Dodatkowo na światowych rynkach cały czas spadają notowania pszenicy i oleistych. W efekcie tego notujemy obecnie nowe, wielomiesięczne minima na kontraktach terminowych, co przekłada się na spadki cen również na rynku krajowym.

Obecnie minimalna cena pszenicy paszowej spadła do 1200 zł/t (spadek o 20 zł względem ubiegłego piątku), a maksymalnie kupujący płacą 1380 zł/t. Nieco wyższe stawki obowiązują w przypadku ziarna konsumpcyjnego, gdyż w tym przypadku maksymalne stawki w portach za najlepszą jakościowo pszenicę o zawartości białka 14 proc. oscylują w granicach 1640 zł/t. Minimalnie natomiast za ziarno konsumpcyjne w kraju można dostać 1320 zł/t.

W przypadku jęczmienia paszowego ceny spadły już poniżej 1 tys. zł /t i obecnie najniższe stawki rozpoczynają się od 950 zł/t. Maksymalną stawką jest natomiast obecnie 1300 zł. Niewiele lepiej jest w przypadku pszenżyta, gdzie minimalną stawką jest 1050 zł, a maksymalną 1300 zł/t.

Na niskich poziomach utrzymują się również ceny żyta. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 100 do 1200 zł/t, a paszowe od 900 do 1150 zł/t.

Mocno potaniał również rzepak i spadł poniżej 2500 tys. zł/t. Minimalnie firmy skupowe chcą płacić za niego 2480 zł, a maksymalna cena nie przekracza 2750 zł/t.

4 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.