VitalFields ułatwia pracę rolnika

Gospodarstwo rolne w Radkowie, którego właścicielem jest Tadeusz Bartusiak, specjalizuje się w produkcji roślinnej. Po studiach rolniczych pan Tadeusz wraz z żoną rozpoczął pracę w przedsiębiorstwach rolnych. W późniejszym czasie odbył praktykę rolniczą w USA. Po powrocie do Polski postanowił sam zadbać o swoje interesy. Przez lata rodzina Bartusiaków dokupowała ziemię. Dzisiaj ich grunty własne i dzierżawione kształtują się w granicach 170 ha. Najdalej wysunięty kawałek pola znajduje się 10 km od miejsca zamieszkania.

Pomysł na życie
Gospodarstwo Tadeusza Bartusiaka, nazwane „Towarowa produkcja roślinna”, specjalizuje się w uprawie rzepaku, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, gryki, lnu oraz wyki siewnej i jest dziś wzorcowe pod względem jakości. Pan Tadeusz nie osiada jednak na laurach, cały czas pracuje i dba o rozwój gospodarstwa.
By zadbać o perfekcyjną strukturę zasiewów, postanowiłem usprawnić naszą pracę. Korzystałem z pomocy SPO (Sektorowy Program Operacyjny), który umożliwił i wspomógł zakup wielu maszyn. Dzięki temu zadbałem o dobre wyposażenie parku maszynowego. Skrupulatnie odnotowywałem wszystkie czynności wykonane w naszym gospodarstwie, czyli zasiewy, nawożenia itp. Problem polegał na tym, że w momencie, gdy potrzebowałem tych notatek, one nagle się gdzieś zawieruszały. Zacząłem szukać stosownego programu, który w przejrzysty sposób pomógłby wszystko usystematyzować – mówi Tadeusz Bartusiak. – O programie VitalFields przeczytałem w Internecie. W styczniu 2016 r. zarejestrowałem się do systemu, tak więc użytkuję ten program od niedawna. Wcześniej testowałem kilka innych podobnych programów, ale zawsze coś mi nie pasowało. Postawiłem na VitalFields i na chwilę obecną widzę, że dobrze koresponduje z moim gospodarstwem. Co wieczór wprowadzam zapisy. Mam również ściągniętą aplikację mobilną na smartfona. System jest w miarę prosty i przejrzysty w działaniu. Wymaga jedynie elementarnej wiedzy z obsługi komputera – dodaje.
Nieoceniony pomocnik
VitalFields jest łatwym w obsłudze systemem do zarządzania gospodarstwem rolnym. Pozwala na księgowanie wszystkich wykonanych zabiegów, lokalizację pół, raportowanie oraz zarządzanie gospodarką magazynową. Dba również o spersonalizowaną prognozę pogody dla każdego pola. VitalFields działa na każdej przeglądarce internetowej, nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie. System dostępny jest również jako aplikacja na smartfony.
System stanowi rejestr działań i zabiegów agrotechnicznych, który wymagany jest w trakcie ewentualnej kontroli gospodarstwa. Umożliwia dostęp do zarządzania wszelkimi zamówieniami związanymi z gospodarstwem, np. środkami ochrony roślin. Warunek jest jeden – wszystkie dane należy uzupełniać na bieżąco, wówczas rolnik ma doskonale poprowadzoną ewidencję działań w gospodarstwie. Dzięki przejrzystej formie systemu w postaci zakładek, które w prosty sposób umożliwiają szczegółowe uzupełnienie niezbędnych informacji, łatwo można ustalić dokładny zakres prac.
Prostota i przejrzystość
Siadam przed klawiaturą komputera i za pomocą kilku kliknięć jestem w stanie precyzyjnie zlokalizować i oznaczyć pola na mapach, prowadzić ewidencję upraw, wykonanych zabiegów, użytych nawozów i środków ochrony roślin, a także kontrolować stan magazynowy, który jest aktualizowany automatycznie po każdym przeprowadzonym przeze mnie zabiegu – stwierdza rolnik. – Dziś rolnik musi być kapitanem, sterem i okrętem – podkreśla.
To jednak nie koniec zalet systemu, jakie dostrzega gospodarz.
Zarządzanie, archiwizacja, ewidencja zabiegów środkami ochrony roślin, ilość zużytych materiałów, jakie środki, zużycie paliwa itp. może być pod kontrolą tego programu. Trafiłem na produkt doskonale sprawdzający się w gospodarstwie, nastawiony na produkcję roślinną. Dziś czas to pieniądz. W drodze do osiągnięcia sukcesu najważniejsze są systematyka i pogoda. Nie można bać się podejmowania ryzyka, szczególnie w rolnictwie. By praca została wykonana w odpowiednim momencie, by nie stracić na poczynionych inwestycjach. Do tego niezbędny jest niezawodny sprzęt oraz programy wspomagające naszą ciężką pracę – podsumowuje Tadeusz Bartusiak.
Za: Vital Fields