fbpx

Unia robi kolejny krok w kierunku utrzymania liberalizacji handlu z Ukrainą, unijna Komisja Rolnictwa zgłasza 127 poprawek

Rada UE zatwierdziła wczoraj wniosek Komisji Europejskiej w sprawie odnowienia liberalizacji handlu z Ukrainą. Dla propozycji Komisji nie zaproponowano zmian.

-Propozycja Komisji spotkała się z szerokim poparciem, z wyjątkiem “pierwszej linii” państw członkowskich” – powiedział cytowany przez serwis Euractiv unijny dyplomata mając na myśli Polskę, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Słowację.

Przypomnijmy, że propozycja Komisji Europejskiej przewiduje tzw. hamulec bezpieczeństwa pozwalający na zatrzymanie importu, kiedy rynek danego kraju zostanie zdestabilizowany a także okresy referencyjne limitujące import drobiu, jaj i cukru do średniego poziomu z lat 2022-2023.

– Ambasadorowie zatwierdzili środki i mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w celu wprowadzenia ich do prawodawstwa – podaje Euractiv.

To jednak nie koniec walki o zmianę propozycji; unijna Komisja Rolnictwa (AGRI) zaproponowała 127 poprawek dotyczących m.in. włączenie ukraińskiego miodu i zbóż do listy produktów wrażliwych oraz zmianę obliczeń dla okresów referencyjnych na rok 2021, a więc sprzed wojny i masowego napływu ukraińskich towarów do Unii.

Propozycje trafią teraz do Komisji Handlu Parlamentu Europejskiego (INTA) i pod obrady Parlamentu Europejskiego.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Tak naprawdę Ardanowski był tylko chwilę ministrem rolnictwa(najlepszym w dziejach), gdy PiS się zorientowało, że jest w tym b. dobry, ma fajne pomysły, realne, które nasze rolnictwo wyniosło by na szczyty, wywalili go nagle bez powodu 🤔

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner