Trzoda za nawozy

Władze Rosji poinformowały 30 sierpnia br. o wprowadzeniu zakazu importu trzody chlewnej i mięsa wieprzowego z Białorusi. Jak informuje AgraEurope, ograniczenie to zostało wprowadzone jako odwet władz rosyjskich za działania władz białoruskich w sektorze nawozów mineralnych.

Oficjalne stanowisko dotyczy jednak kwestii bezpieczeństwa żywności jest związane z chorobą – afrykańskim pomorem świń (APS) – która została rozpoznana tego lata. Jak podały władze weterynaryjne w Rosji, wprowadzone ostatnio środki ochronne mają zostać wycofane dopiero, gdy choroba ASP zostanie całkowicie wycofana z terenu Białorusi.
Należy podkreślić, że powyższe działania prawdopodobnie przyczynią się do ograniczenia dostaw trzody i mięsa wieprzowego do Rosji. Co więcej, od lutego br. import tych produktów został wstrzymany również ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Niemiec. Obecna sytuacja i polityka prowadzona przez władze rosyjskie mogą pośrednio pobudzić krajową produkcję w Rosji i w ten sposób zmniejszyć jej uzależnienie od importu. 
Rosja jest ważnym światowym importerem mięsa. Zatem w krótkim okresie takie działania mogą spowodować ograniczenia w podaży mięsa i przyczynić się do wzrostu krajowych cen. Z drugiej strony stwarza to szansę dla potencjalnych eksporterów trzody i mięsa wieprzowego, chcących zintensyfikować wymianę handlową z tym krajem.
(BGŻ)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności