fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRTrzeba aktualizować listę dostępnych środków ochrony roślin

Trzeba aktualizować listę dostępnych środków ochrony roślin

W związku z wycofaniem przez Komisję Europejską szeregu substancji czynnych, których stosowanie musi być zakończone w określonych terminach w 2020 roku Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilną aktualizację metodyk integrowanej ochrony roślin oraz przeprowadzenie akcji informującej rolników o możliwościach zastąpienia wycofywanych środków ochrony roślin innymi – dopuszczonymi do stosowania.

Wycofanie na przykład substancji czynnej Desmedifam radykalnie zmniejszy możliwości zwalczania chwastów w uprawach buraka cukrowego i pastewnego. Podobnie, jak podkreśla KRIR brak substancji Dimetoat spowoduje wyłom w ochronie zbóż, buraka cukrowego, roślin warzywnych oraz ozdobnych przed mszycami i skrzypionkami.

– Zgodnie z obowiązującą rolników zasadą integrowanej ochrony roślin konieczne jest stosowanie naprzemiennie różnorodnych substancji czynnych aby uniknąć uodparniania się patogenów na stosowane środki. Brak informacji o alternatywnych metodach ochrony roślin powoduje niepokój rolników i oczekiwanie pilnej pomocy ze strony resortu Rolnictwa – uzasadnia swój wniosek samorząd rolniczych.

Źródło: KRIR

Opracował: Samuel Skrzysz

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.