fbpx
Strona głównaWiadomościSpółdzielnie rolnicze w ramach WPR

Spółdzielnie rolnicze w ramach WPR

Głównym priorytetem nowego przewodniczącego grupy roboczej „Warzywa i owoce” Copa i Cogeca, Philippe’a Appeltansa jest upewnienie się, że UE będzie nadal wspierać i rozwijać organizacje producentów, takie jak spółdzielnie, w ramach wspólnej polityki rolnej po 2020 r.


Organizacje producentów warzyw i owoców, jak na przykład spółdzielnie, odgrywają ważną rolę pomagając plantatorom uzyskać wyższe ceny za ich produkty w dobie kryzysu. To właśnie rozpoznanie pozytywnego wpływu OP, w tym spółdzielni, na branżę owocowo-warzywną, doprowadziło do wzmocnienia narzędzi wsparcia OP podczas ostatniej reformy WPR. Ten pozytywny trend musi zostać utrzymany i nadal rozwijać się w WPR po 2020 r., zwłaszcza ze względu na fakt, że Komisja Europejska planuje publikację opcji dla nowej polityki latem przyszłego roku. Dlatego też bardzo ważne jest, by nowe państwa członkowskie zachęcały rolników do wstępowania do organizacji producentów czy spółdzielni, gdyż w tych krajach nie są one zbyt rozwinięte. Koncentracja OP w Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Holandii w sektorze warzyw i owoców jest dość duża, dlatego też musimy pomóc im rozprzestrzenić się na inne kraje, by rolnicy mogli prowadzić skuteczniejszą sprzedaż i uzyskiwać wyższe ceny za swoje produkty. Musimy również pokonać przeszkody prawne, by OP i duże spółdzielnie mogły się rozwijać i rozrastać, by być w stanie konkurować z dystrybutorami – dodał. – Na zakończenie, nasz sektor odczuwa skutki kryzysu rosyjskiego. Do moich priorytetów należy znalezienie nowych rynków zbytu dla naszych wysokiej jakości produktów, a także przezwyciężenie sanitarnych i fitosanitarnych barier handlowych – mówi Philip Appeltans.

Philip Appeltans, sekretarz generalny Stowarzyszenia Belgijskich Giełd Ogrodniczych (VBT) oraz członek belgijskiej organizacji rolniczej Boerenbond, został w tym tygodniu jednogłośnie wybrany na nowego przewodniczącego grupy roboczej „Warzywa i owoce” Copa i Cogeca na dwuletnią kadencję. Sergio Tondini z Zrzeszenia Spółdzielni Włoskich oraz  Krzysztof Krześniak należący do Solidarności będą go wspierać jako wiceprzewodniczący.

Philip Appeltans zastąpi Hansa Van Esa z holenderskiej organizacji DPA, który przez wiele lat walczył o rentowność produkcji warzyw i owoców.

Źródło: Copa – Cogeca

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.