Ciepło i sucho, pod takim znakiem mijał ostatni okres. Przypomnijmy, że tegoroczny wrzesień zaliczał się do najcieplejszych (o 3,6 stopnia wyższe temperatury od średniej), notowaliśmy ponad 28°C, padały rekordy ciepła. Taka aura pogodowa sprzyja nalotom szkodników, które są dobrze widoczne w plantacjach, a niektóre rzepaki nadają się do likwidacji.
Trudne wschody rzepaku
Nie dość uwilgotniona gleba, brak opadów powodował trudności ze wschodami rzepaku, do tego silnie atakowały szkodniki. W efekcie część plantacji nadaje się do likwidacji, z taką sytuacją mamy do czynienia np. na południowym zachodzie kraju. Oczywiście nie wszędzie jest tak źle, jednak na ten moment rośliny potrzebują przede wszystkim wody, a my musimy likwidować chwasty i szkodniki, dbać o zdrowotność roślin.
Presja szkodników jest bardzo wysoka zwłaszcza w cieplejszych regionach kraju – tu rolnicy informują, że zarówno pchełki jak i śmietka wielokrotnie przekraczały próg ekonomicznej szkodliwości. Masowe naloty tych szkodników są także w innych regionach kraju. Ponadto widoczny jest chowacz galasówek, a liście rzepaku zjada gnatarz rzepakowiec.
Jest pogoda na pyretroid
Po ostatnich wręcz gorących dniach obecnie odczuwalny jest spadek temperatur. Synoptycy zapowiadają temperatury poniżej 20°C, do tego operacja słońca nie jest już tak silna, dni mają być bardziej pochmurne. Taka pogoda do dobre warunki na przeprowadzenie zabiegu insektycydem, zwłaszcza jeśli chcemy wykorzystać pyretroidy – działają najlepiej w temperaturach poniżej 20°C i właśnie w warunkach pochmurnej pogody. Natomiast mieszaniny pyretroidu i neonikotynoidu nie mają takich ograniczeń temperaturowych. Przy opryskiwaniu pamiętajmy jednocześnie, aby belkę opryskiwacza prowadzić możliwie wolno i nisko nad łanem.
Zwalczanie jesiennych szkodników
Do jesiennego zwalczania szkodników w fazie rzepaku od 1. do 9 liścia można stosować na:
- pchełki– deltametryna, lambda-cyhalotryna (pyretroidy), acetamipryd + lambda-cyhalotryna (pyretroidy i neonikotynoidy);
- gnatarz rzepakowiec – deltametryna, lambda-cyhalotryna;
- mszyce, śmietka kapuściana – deltametryna, acetamipryd + lambda-cyhalotryna;
- tantniś krzyżowiaczek i mączliki – acetamipryd + lambda-cyhalotryna.
Pani Kasiu wruci Pani do Farmera to poziom się
Strasznie obniżył