fbpx

Rzepak pod presją wysokich temperatur, braku opadów, intensywnego nalotu szkodników. Konieczne insektycydy, niektóre plantacje do likwidacji

Ciepło i sucho, pod takim znakiem mijał ostatni okres. Przypomnijmy, że tegoroczny wrzesień zaliczał się do najcieplejszych (o 3,6 stopnia wyższe temperatury od średniej), notowaliśmy ponad 28°C, padały rekordy ciepła. Taka aura pogodowa sprzyja nalotom szkodników, które są dobrze widoczne w plantacjach, a niektóre rzepaki nadają się do likwidacji.

Baner seminaria uprawowe

Trudne wschody rzepaku

Nie dość uwilgotniona gleba, brak opadów powodował trudności ze wschodami rzepaku, do tego silnie atakowały szkodniki. W efekcie część plantacji nadaje się do likwidacji, z taką sytuacją mamy do czynienia np. na południowym zachodzie kraju. Oczywiście nie wszędzie jest tak źle, jednak na ten moment rośliny potrzebują przede wszystkim wody, a my musimy likwidować chwasty i szkodniki, dbać o zdrowotność roślin.

Presja szkodników jest bardzo wysoka zwłaszcza w cieplejszych regionach kraju – tu rolnicy informują, że zarówno pchełki jak i śmietka wielokrotnie przekraczały próg ekonomicznej szkodliwości. Masowe naloty tych szkodników są także w innych regionach kraju. Ponadto widoczny jest chowacz galasówek, a liście rzepaku zjada gnatarz rzepakowiec.

Baner ener

Jest pogoda na pyretroid

Po ostatnich wręcz gorących dniach obecnie odczuwalny jest spadek temperatur. Synoptycy zapowiadają temperatury poniżej 20°C, do tego operacja słońca nie jest już tak silna, dni mają być bardziej pochmurne. Taka pogoda do dobre warunki na przeprowadzenie zabiegu insektycydem, zwłaszcza jeśli chcemy wykorzystać pyretroidy – działają najlepiej w temperaturach poniżej 20°C i właśnie w warunkach pochmurnej pogody.  Natomiast mieszaniny pyretroidu i neonikotynoidu nie mają takich ograniczeń temperaturowych. Przy opryskiwaniu pamiętajmy jednocześnie, aby belkę opryskiwacza prowadzić możliwie wolno i nisko nad łanem.

Zwalczanie jesiennych szkodników

Do jesiennego zwalczania szkodników w fazie rzepaku od 1. do 9 liścia można stosować na:

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024
  • pchełki– deltametryna, lambda-cyhalotryna (pyretroidy), acetamipryd + lambda-cyhalotryna (pyretroidy i neonikotynoidy);
  • gnatarz rzepakowiec – deltametryna, lambda-cyhalotryna;
  • mszyce, śmietka kapuściana – deltametryna, acetamipryd + lambda-cyhalotryna;
  • tantniś krzyżowiaczek i mączliki – acetamipryd + lambda-cyhalotryna.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.