fbpx

Wczesne kwitnięcie rzepaku. Powodem zbyt niskie nawożenie azotowe?

W tym roku rzepak właśnie rozpoczął fazę kwitnienia. Jest to nadzwyczajna sytuacja, ponieważ w standardowych latach początek okresu kwitnienia przypada na początek maja. Do tej pory było tak, że najsłabsze plantacje z rzepakiem zaczynały kwitnąć już od II dekady kwietnia.

Bardzo często przyspieszony okres kwitnienia był spowodowany zbyt niskim nawożeniem mineralnym. Szczególnie taka sytuacja miała miejsce, gdy w nawożeniu pogłównym zabrakło azotu.

Samasz loteria - baner

Kwitną wszystkie plantacje rzepaku. Również te mocne rzepaki, dobrze nawożone; Fot. M. Oronowicz

Przed właściwym okresem kwitnienia również wcześniej zakwitały plantacje z rzepakiem, których nasiona pochodziły z własnych, ubiegłorocznych zbiorów rzepaku. Taki własny materiał siewny pochodzi z odmian populacyjnych rzepaku. Nasiona tych odmian bardzo często są wykorzystywane do ponownego wysiewu rzepaku w kolejnym roku.

Jednak w tym sezonie sytuacja jest inna. Aktualnie kwitną rzepaki praktycznie na wszystkich plantacjach. Kwitną również te plantacje, na których wykonano prawidłowe nawożenie przedsiewne jak i pogłówne wiosenne nawożenie azotowe. Widać niewielkie różnice w okresie kwitnienia. Jest to zazwyczaj różnica pomiędzy 2, a 5 dni. Różnica ta wynika z okresu wczesności kwitnienia danej odmiany.

Delikatnie widać różnicę w okresie kwitnienia różnych odmian rzepaku, w zależności od wczesności okresu kwitnienia; Fot. M. Oronowicz

W pełni kwitnienia są teraz rzepaki siane we wczesnych oraz optymalnych terminach siewu. Nie wiadomo, jaki będzie dalszy przebieg pogody. Scenariuszy może być wiele. Oby nie spełniły się te najczarniejsze z nich.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.