W tym roku rzepak właśnie rozpoczął fazę kwitnienia. Jest to nadzwyczajna sytuacja, ponieważ w standardowych latach początek okresu kwitnienia przypada na początek maja. Do tej pory było tak, że najsłabsze plantacje z rzepakiem zaczynały kwitnąć już od II dekady kwietnia.
Bardzo często przyspieszony okres kwitnienia był spowodowany zbyt niskim nawożeniem mineralnym. Szczególnie taka sytuacja miała miejsce, gdy w nawożeniu pogłównym zabrakło azotu.

Przed właściwym okresem kwitnienia również wcześniej zakwitały plantacje z rzepakiem, których nasiona pochodziły z własnych, ubiegłorocznych zbiorów rzepaku. Taki własny materiał siewny pochodzi z odmian populacyjnych rzepaku. Nasiona tych odmian bardzo często są wykorzystywane do ponownego wysiewu rzepaku w kolejnym roku.
Jednak w tym sezonie sytuacja jest inna. Aktualnie kwitną rzepaki praktycznie na wszystkich plantacjach. Kwitną również te plantacje, na których wykonano prawidłowe nawożenie przedsiewne jak i pogłówne wiosenne nawożenie azotowe. Widać niewielkie różnice w okresie kwitnienia. Jest to zazwyczaj różnica pomiędzy 2, a 5 dni. Różnica ta wynika z okresu wczesności kwitnienia danej odmiany.

W pełni kwitnienia są teraz rzepaki siane we wczesnych oraz optymalnych terminach siewu. Nie wiadomo, jaki będzie dalszy przebieg pogody. Scenariuszy może być wiele. Oby nie spełniły się te najczarniejsze z nich.