fbpx
Strona głównaFilmy i firmyRzepak po raz pierwszy odc. 4 – dokarmianie jesienne

Rzepak po raz pierwszy odc. 4 – dokarmianie jesienne

Rzepak, który młody rolnik uprawia po raz pierwszy wymagał wzmocnienia. Pojawiły się pytania o dokarmianie rzepaku, jakie składniki należy podać, aby rośliny lepiej przygotowały się do zimy, jakie ilości nawozu zastosować, czy wystarczy jednorazowe dokarmianie rzepaku?

Formowanie rozety, po kiełkowaniu i wschodach, jest fazą krytyczną rozwoju rzepaku i dlatego w tym okresie rośliny dokarmia się dolistnie. Wskazane jest dokarmianie roślin słabszych, w celu przyspieszenia ich wzrostu. Z kolei roślinom dobrze rozwiniętym trzeba pomóc w tworzeniu sztywnej tkanki mechanicznej.

Zabieg dokarmiania rzepaku przeprowadza się od ok. 5. liścia. Także rolnik, który uprawa rzepak po raz pierwszy zdecydował się na jego wzmocnienie, gdy rośliny na plantacji weszły w fazę 4-6 liści.

Po konsultacji z doradcą nawozowym, z którym wspólnie zlustrowali plantację, postanowił dokarmić rzepak i zasilić rośliny mikroelementami. Doradca z firmy Yara Poland wyjaśnił dlaczego dokarmianie rzepaku w okresie jesiennym jest niezbędne. Rolnik zastosował nawozy YaraVita Bortrac  i YaraVita Brassitrel Pro dostarczając roślinom przede wszystkim bor oraz niezbędny dla lepszego przezimowania molibden i mangan.

Rzepak po raz pierwszy odc. 3 – regulacja i ochrona

Rzepak po raz pierwszy – odc. 2 odchwaszczanie

Rzepak ozimy po raz pierwszy odc. 1 – odmiana i siew

 

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.