fbpx
Strona głównaPrawo i finanseProjektowane zmiany dopłat do zwierząt

Projektowane zmiany dopłat do zwierząt

W  opracowanym przez resort rolnictwa Planie Strategicznym do Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 znajdują się w ramach Ekoschematu – Dobrostan zwierząt, propozycje dopłat do hodowli zwierząt, których celem jest zachęcenie rolników do promowania podwyższonych (ponad obowiązujące standardy) warunków dobrostanu zwierząt.

Rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowane praktyki. Wsparcie to ma na celu zrekompensowanie dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.

Interwencja obejmuje świnie (lochy i tuczniki), bydło (krowy i opasy), owce, kury nioski, brojlery, indyki i konie. Zobowiązanie w ramach interwencji Dobrostan zwierząt podejmowane jest na okres jednego roku.

Możliwość skorzystania z dopłat uzależniona jest od posiadania przez rolnika odpowiedniego numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Ponadto od posiadania odpowiedniej siedziby stada zarejestrowanej zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jeśli dotyczy),  posiadania nadanego numeru weterynaryjnego – w przypadku kur niosek, brojlerów i indyków.

Minimalna liczba posiadanych stanowisk: w przypadku kur niosek –350, w przypadku brojlerów – 500, w przypadku indyków –100.

Minimalna liczba posiadanych zwierząt: w przypadku opasów – minimum 3 szt. zwierząt niepokrytych, opasanych w gospodarstwie ciągle od min. 4 do maks. 30 miesiąca życia, a w przypadku koni – 2 szt.

Zwierzęta objęte wymogami są oznakowane i zarejestrowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt dotyczą wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym.

Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt po raz pierwszy w nowym okresie programowania zobowiązany jest do odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków.

W ramach interwencji Dobrostan zwierząt dopuszcza się łączenie kilku rodzajów płatności w gospodarstwie. Dopuszcza się na poziomie gospodarstwa równoczesną realizację interwencji Dobrostan zwierząt z interwencjami dotyczącymi zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, zobowiązań w zakresie ochrony zasobów genetycznych zwierząt i interwencji z zakresu rolnictwa ekologicznego, gdyż zobowiązania w ramach tych interwencji uzupełniają się wzajemnie, przy czym ze względu na sposób kalkulacji płatności nie zachodzi ryzyko podwójnego finansowania.

Płatność roczna określona  jest na podstawie poniesionych kosztów i utraconych dochodów związanych z realizacją wymogów określonych dla interwencji.

Płatność dobrostanowa jest przyznawana do sztuki zwierzęcia, w przypadku:

  1. loch:

– 301 zł/ lochę – za zapewnienie lochom zwiększonej powierzchni bytowej w budynkach,

– 612 zł/ lochę – (dodatkowa płatność za zapewnienie lochom dostępu do wybiegu);

  1. tuczników:

– 24 zł/ tucznika – za zapewnienie tucznikom zwiększonej powierzchni bytowej w budynkach,

– 33 zł/ tucznika – (dodatkowa płatność za zapewnienie tucznikom dostępu do wybiegu);

  1. krów mlecznych:

– 185 zł/ krowę – za wypas krów mlecznych,

– 595 zł/ krowę – za zapewnienie krowom mlecznym zwiększonej powierzchni bytowej w budynkach;

  1. krów mamek:

– 329 zł/ krowę – za zapewnienie krowom mamkom dostępu do zwiększonej powierzchni zewnętrznej;

  1. owiec:

– 133 zł/ owcę – za zapewnienie owcom zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach.

Stawki dla pozostałych gatunków są w trakcie opracowywania.

Dodatkowo płatność może być powiększona o rekompensatę kosztów transakcyjnych, w szczególności z tytułu sporządzenia planu poprawy dobrostanu zwierząt.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.