fbpx

Postulaty plantatorów tytoniu

Zapotrzebowanie krajowe na polski surowiec tytoniowy maleje z każdym rokiem. Niestety obecne trendy eksportowe, niska opłacalność produkcji surowca tytoniowego, wprowadzanie kolejnych restrykcyjnych regulacji na branżę tytoniową poprzez dyrektywy unijne oraz prawo krajowe powoduje, że plantatorzy tytoniu są mocno pokrzywdzeni. Z drugiej strony oczywiście rozumieją konieczność ochrony zdrowia społeczeństwa przed następstwami palenia papierosów.

Dlatego  też plantatorzy zrzeszeni w Polskim Związku Plantatorów Tytoniu wiążą ogromne nadzieje z innowacyjnymi wyrobami tytoniowymi o obniżonej szkodliwości dla zdrowia konsumentów, w których tytoń nie jest spalany, lecz podgrzewany, będących alternatywą dla palaczy.

– Należy podkreślić, że wyroby te znacząco ograniczają negatywny wpływ na osoby przebywające w otoczeniu użytkowników tych wyrobów. Liczymy, że ten segment rozwinie się w Polsce, a produkty te szybko wyprą z rynku tradycyjne papierosy, co będzie korzystne dla plantatorów tytoniu oraz zdrowia publicznego – mówi Przemysław Noworyta, dyrektor Biura Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu

W związku z tym,  jak podkreśla Polski Związek Plantatorów Tytoniu, bardzo ważne jest aby nowatorskie wyroby tytoniowe nie były “sekowane”, a także aby każdy palacz tradycyjnych wyrobów tytoniowych w Polsce mógł dowiedzieć się o dostępnych produktach alternatywnych, o obniżonej szkodliwości, zawierających tytoń.

– Używanie tych wyrobów będzie mniej szkodliwe dla osób obecnie palących tradycyjne papierosy, które nie potrafią lub nie chcą zerwać z nałogiem. W wielu krajach gdzie uprawiany jest tytoń, na przykład w Grecji i Włoszech regulacje, które pomagają palaczom przechodzić na mniej szkodliwe produkty tytoniowe, już obowiązują. Zmienia to w tych krajach również sytuację rolników żyjących z uprawy tytoniu – dodaje Noworyta.

Polski Związek Plantatorów Tytoniu zwraca się do Ministra Zdrowia o rozważenie tych postulatów podczas dalszych prac legislacyjnych nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych,  która zawiera kolejne restrykcyjne regulacje w zakresie wyrobów tytoniowych.

– Liczymy, że umożliwienie wprowadzenia takich rozwiązań pozwoli Ministerstwu Zdrowia osiągnąć podstawowy cel regulacji związany z ochroną i poprawą zdrowia społeczeństwa. Jednocześnie umożliwi to dalszą egzystencję 10 tysięcy polskich plantatorów oraz 50 tysięcy osób pracujących przy uprawie polskiego surowca tytoniowego  – podsumowuje Przemysław Noworyta.

Źródło: Polski Związek Plantatorów Tytoniu

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.