Wysokie ceny nawozów mineralnych skłaniają do zastanowienia się jak zwiększyć efektywność ich wykorzystania przez rośliny uprawne. Nawozy potasowe to typowe nawozy przedsiewne, które w glebie rozpuszczają się i dysocjują na jony potasowe oraz w zależności od rodzaju nawozów na jony chlorkowe i siarczanowe.
Potas, mimo że ulega w glebie wiązaniu (tzw. sorpcja wymienna), może też ulegać wymyciu. Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza na glebach lekkich, stąd też w przypadku takich gleb niewskazane jest stosowanie jednorazowych wysokich dawek tego składnika pokarmowego.
Z kolei na glebach ciężkich, ze względu na silnie rozbudowany kompleks sorpcyjny, nawozy potasowe mogą być stosowane w wyższych dawkach, bez obawy ich wymycia w głąb profilu glebowego. Nie jest natomiast wskazane stosowanie nawozów potasowych jednorazowo w bardzo dużych dawkach, tzn. raz na kilka lat, czyli jako tzw. nawożenie na zapas. Jest to zwłaszcza szkodliwe w przypadku uprawy roślin, u których pobieranie luksusowe potasu wpływa w znacznym stopniu na pogorszenie ich parametrów jakościowych, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do użytków zielonych i roślin pastewnych.
Przy wyborze nawozu potasowego należy uwzględnić zarówno zawartość potasu, jak i jego formę chemiczną. Nawozów potasowych niskoprocentowych, ze względu na duże ilości sodu, nie należy stosować na glebach ciężkich, ponieważ sód wpływając peptyzująco na koloidy glebowe, prowadzi do pogorszenia właściwości fizycznych takich gleb.
Jednakże często ze względu na niższą cenę w uprawie roślin stosowane są sole potasowe, czyli chlorki potasu. Należy jednak pamiętać, że część roślin uprawnych wykazuje szczególną wrażliwość na wysoką koncentrację chloru w glebach. Do tej grupy roślin należą: tytoń, chmiel, len, konopie, ziemniak, kwiaty, warzywa, drzewa owocowe. W przypadku tych roślin zalecane jest stosownie siarczanu potasu. Jednak w przypadku konieczności stosowania nawozów chlorkowych, głównie ze względu na ich niższą cenę, wskazane jest wykonanie zabiegu nawożenia potasem na co najmniej 2-3 tygodnie przed siewem, czy też sadzeniem roślin. Czas ten umożliwia wymycie w głębsze warstwy gleby szkodliwych dla tych roślin jonów chlorkowych.