fbpx

Podsiew traw wiosną. Zrób to skutecznie

Podsiew jest metodą odnawiania użytków zielonych bez uprawy płużnej, szybko zmienia skład roślinności i zwiększa ich produktywność. Podsiewanie jest tańsze od przyorywania darni i obsiewu na nowo. Nie wyłącza obiektu z użytkowania w roku podsiewu. Podsiew należy wykonać, gdy w runi jest ok. 50% chwastów, bądź tworzą się jednogatunkowe enklawy i dodatkowo nie można przeprowadzić orki i pełnej uprawy.

Aby podsiew był skuteczny, muszą być spełnione podstawowe warunki:

– skuteczne wyeliminowanie chwastów z odnawianego użytku,

– odpowiednie uwilgotnienie gleby w okresie od kiełkowania do rozkrzewienia się traw,

– wysiew nasion specjalnym siewnikiem,

Optymalny termin siewu jest czynnikiem decydującym o powodzeniu podsiewu użytku zielonego. Musi zapewnić on dobre uwilgotnienie gleby w okresie kiełkowania roślin. Wiosna  to najkorzystniejszy termin wykonania podsiewu. Przed wykonaniem podsiewu należy ocenić stan użytku zielonego.

O skuteczności podsiewu decyduje sposób jego wykonania – tradycyjny lub nowoczesny. Przy podsiewie tradycyjnym nasiona można wysiewać siewnikiem zbożowym bez redlic, rozsiewaczem nawozów lub rzutowo na powierzchnię użytku. Po podsiewie użytek należy zabronować lekką broną.

Nowoczesny sposób podsiewu użytków zielonych wykonujemy za pomocą siewników darniowych , które wprowadzają nasiona  bezpośrednio  do gleby.  Stosuje się w nich dwa systemy wprowadzania nasion w głąb gleby – szczelinowy z nacinaniem darni i rotacyjny z gryzowaniem darni .  Zaletą podsiewu bezpośredniego w darń jest ograniczenie uprawek oraz nieprzerywanie  użytkowanie  łąki  czy  pastwiska.

W siewnikach z systemem szczelinowym, darń  jest nacinana za pomocą talerzy lub noży. Przykładem  tego rozwiązania jest siewnik firmy Moore  wyposażony w nacinający darń krój tarczowy z systemem wysiewu nasion. Wycięta przez krój tarczowy szczelina jest poszerzana specjalnie  ukształtowanym klinem przylegającym do tarczy. W ten sposób powstają rowki o szerokości około 4 cm, w które wysiewa się nasiona traw prze przewody nasienne zainstalowane za klinem. Po zasianiu rowki są przygniatane żeliwnymi kółkami.

Siewnik Moore jest wyposażony w krój tarczowy z systemem wysiewem nasion , a żeliwne koła podporowe ugniatają nasiona w rowkach, fot. Grudnik

Użytkowany siewnik MOORE-UNI-DRIL-2,4 jest maszyną doczepianą do ciągnika, przystosowaną do transportu po drogach. Poprzez hydrauliczne podniesienie kół jezdnych, które wykonuje się z kabiny traktorzysty, przestawia się siewnik w pozycje roboczą. Siewnik nie ma napędu od WOM ciągnika. Przyrządy wysiewające posiadają napęd od koła napędzającego. A oto najważniejsze parametry  techniczne w/w siewnika:

  • szerokość robocza 240 cm;
  • liczba aparatów wysiewających – 18;
  • rozstaw rzędów 133 mm;
  • masa maszyny – 1910 kg;
  • prędkość robocza 4 – 10 km/h;
  • współpracuje z ciągnikiem – powyżej 70 KM;

Dodatkowo można wyposażyć siewnik w elektroniczny kontroler.

Nieco inny system wysiewu nasion w wyciętą  darń  jest stosowany przez firmę Köckerling w siewniku Herbamat. Szczelinę w darni o szerokości około 15 mm wykonuje nóż umieszczony w brużdzie.  nasiona są dociskane sprężystym łukowym prętem. Zapewnia to dobry  kontakt nasion z glebą, przyspiesza kiełkowanie. Taki system podsiewu nie rozcina darni, lecz tworzy bruzdę siewną. Z jednej strony ten system nie niszczy  systemu podsiąkania wody kapilarnej, ale jednocześnie nie eliminuje konkurencji roślin ze starej darni. Brak elementów napędzających elementy frezujące ogranicza  możliwość awarii, upraszcza codzienną obsługę. Nadaje się głównie do uzupełniania runi  z dużą ilością pustych powierzchni, ponieważ odstęp między redlicami jest wąski i wynosi 8 cm. Slizgowe sekcje wysiewające z ramą siewnika są połączone elastycznie, dzięki czemu siewnik bez przesz pokonuje nierówności.  Dla zapewnienia  jednakowej głębokości siewu sekcja wysiewająca jest dociskana stałą siłą do podłoża za pomocą sprężyny.

Siewniki z systemem szczelinowym nie pracują zadowalająco na glebach o miękkim podłożu i na grubej darni, której kroje tarczowe nie są w stanie dokładnie przeciąć. W tych warunkach lepszym rozwiązaniem jest system gryzowania pasowy. Ma szczególne zastosowanie w gospodarstwach ekologicznych,gdzie chemiczne ograniczenie wzrostu starej darni nie może zachodzić, konkurencyjność starej darni można ograniczyć tylko mechanicznie.  W związku z tym został  skonstruowany agregat uprawowo – siewny do tzw. podsiewu szerokopasmowego łąk i pastwisk /U601/. Zbudowany jest z glebogryzarki sekcyjnej i trzech siewników:

  • do wysiewu nasion traw;
  • do wysiewu nasion motylkowych;
  • do wysiewu nawozów granulowanych.

Napęd  rzędowej glebogryzarki pochodzi od  WOM ciągnika, zaś  napęd siewników jest proporcjonalny do przejechanej drogi i pochodzi od tarczy zębatej, toczącej się po darni. Do pasowej uprawy i siewu zastosowano zespoloną redlicę z zespołem frezującym, wyposażonym w noże o kształcie litery L.

Każda sekcja robocza glebogryzarki ma dwa bębny frezujące do wycinania w darni dwóch rowków o głębokości do 8 cm. Skrzynie nasienne siewników do traw i nasion drobnych  mają zespoły wysiewające typu szczoteczkowego wraz z zasuwami regulacyjnymi . Wysiewane nasiona kierowane są przewodami nasiennymi do wylotów osłon bębnów frezujących, pod koła ugniatające.  Aby zapobiec zawieszaniu się lekkich nasion i zapychaniu przewodów nasiennych, siewnik do traw ma pneumatyczny transport nasion zasilany elektrycznym wentylatorem. Podmuch powietrza ułatwia też pasmowy wylot nasion na cała szerokość uprawianego pasa. Siewnik nawozowy wyposażony jest w aparaty roweczkowe, które wykonane są z tworzywa sztucznego i są odporne na korozję.

Zaletą agregatu uprawowo- siewnego U601 do podsiewu łąk jest wyeliminowanie z pasa wschodów konkurencji roślin ze starej darni, fot. Grudnik

Nawozy wysiewane są rzędowo tuż przed bębnami frezującymi sekcji roboczych maszyny, które wycinają w darni rowki o szerokości do 12 cm. Urobek frezów, będący mieszaniną darni, nawozów, gleby gromadzi się w osłonach sekcji i wypełnia wycięte rowki, na które wysiewane są pasmowo nasiona. Postępujące tuż za osłonami ogumione koła ugniatające wciskają urobek w rowki. Szerokość robocza maszyny regulowana jest rozstawem sekcji i zależna jest od wymaganego udziału podsiewanej powierzchni w całej powierzchni łąki. Na przykład, gdy podsiana powierzchnia ma stanowić 50% powierzchni łąki lub pastwiska – szerokość robocza powinna wynosić 1,6 m; zaś przy podsiewie  25% powierzchni – szerokość robocza wynosi 2,6 m. Agregat po szerokopasmowego  podsiewu łąk i pastwisk  umożliwia wysiew traw w dawce od 10 do 60 kg/ha , nasion drobnych /motylkowych/ – od 3 do 10 kg/ha oraz granul nawozu od 50 do 250 kg/ha. Maszyna z trzema glebogryzarkami międzyrzędowymi wysiewa 6 pasm , a z czteroma – 8 pasm  od 8 do 12 cm.  Masa maszyny wynosi  480 lub 590 kg i wymaga odpowiednio 60 i 80 KM. Taka metoda podsiewu łąk powoduje, że wsiewki nie muszą konkurować ze starą darnią przez kilka lat i mogą się bardzo dobrze rozrastać.

Metoda ta eliminuje całkowicie konieczność oprysków hamujących wzrost starej darni – co było niezbędne w  przedstawionych dwóch metodach podsiewu. Ponadto stymuluje się wzrost siewek miejscowym nawożeniem. Dzięki temu metodę tę szczególnie zaleca się stosować na ekologicznych użytkach zielonych.

Podsiew  łąk i pastwisk siewnikami do bezpośredniego siewu należy do bardzo efektywnych metod renowacji runi. Te uproszczone metody renowacji szybko , trwale i skutecznie podnoszą wartość gospodarczą użytków zielonych.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.