Jaki kondycjoner do traw, a jaki do motylkowych?

Dopasowanie kondycjonera do kosiarki musi być poprzedzone analizą posiadanych w gospodarstwie użytków zielonych, gdyż nie są to rozwiązania uniwersalne i to, co sprawdzi się w trawie, nie będzie miało zastosowania np. w lucernie.

reklama
Baner Amazone

Użycie kondycjonera w kosiarce przy cięciu zielonek pozwala na szybsze przesychanie pokosów, dzięki czemu pasza zachowuje więcej składników odżywczych. Liście roślin wysychają szybciej niż ich łodygi, co wynika z większego stosunku powierzchni do objętości oraz cieńszej epidermy. Łodygi są przystosowane do transportowania wody z korzeni do liści w możliwie jak najszybszy i najbardziej wydajny sposób, bez niepotrzebnej utraty wody. W związku z tym cechuje je mniejszy stosunek powierzchni do objętości (tj. mają większą średnicę) i otacza je woskowaty nabłonek zapobiegający odparowywaniu wody. Kondycjonery zaprojektowano w taki sposób, aby uszkadzały łodygi roślin w stopniu umożliwiającym przyspieszenie odprowadzania wody z łodyg, a w konsekwencji skrócenie czasu ich wysychania.

W zależności od rodzaju posiadanych użytków zielonych mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest kondycjoner palcowy wyposażony w palce z tworzywa lub metalu, w zależności od producenta, których zadaniem  jest naruszanie woskowatej epidermy łodyg i liści, aby rośliny szybciej traciły wilgoć. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się tylko przy cięciu traw lub użytków zielonych z niewielkim udziałem roślin motylkowych, gdyż tego typu kondycjoner działa dosyć agresywnie i w przypadku zastosowania w motylkowych spowoduje obrywanie listków, które zawierają cenne białko, a tym samym pasza sporządzona z takich roślin stanie się mniej wartościowa.

reklama
Baner Kioti

– W przypadku roślin motylkowych jedynym słusznym rozwiązaniem jest kondycjoner walcowy zbudowany z gumowych walców, który np. w lucernie powoduje zgniecenie łodygi, aby ta szybciej oddała wilgoć, a nie narusza listków, które są źródłem cennego białka – mówi Patryk Piontek, specjalista od maszyn zielonkowych w Claas Polska.

Jak zatem widać, decydując się na kondycjoner ważne jest rozsądne przejrzenie posiadanych w gospodarstwie użytków zielonych, gdyż rozwiązanie to nie jest uniwersalne i nie sprawdzi się we wszystkich zastosowaniach. Rozmawiając ze specjalistami od maszyn zielonkowych z różnych firm wiemy, że polscy rolnicy raczej niechętnie jeszcze decydują się na zastosowanie kondycjonerów w kosiarkach, gdyż oczekują maszyn uniwersalnych, a zastosowanie np. kondycjonera walcowego w maszynie spowoduje, że nie będzie się ona sprawdzać w trawach.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI