fbpx

Jaki kondycjoner do traw, a jaki do motylkowych?

Dopasowanie kondycjonera do kosiarki musi być poprzedzone analizą posiadanych w gospodarstwie użytków zielonych, gdyż nie są to rozwiązania uniwersalne i to, co sprawdzi się w trawie, nie będzie miało zastosowania np. w lucernie.

Użycie kondycjonera w kosiarce przy cięciu zielonek pozwala na szybsze przesychanie pokosów, dzięki czemu pasza zachowuje więcej składników odżywczych. Liście roślin wysychają szybciej niż ich łodygi, co wynika z większego stosunku powierzchni do objętości oraz cieńszej epidermy. Łodygi są przystosowane do transportowania wody z korzeni do liści w możliwie jak najszybszy i najbardziej wydajny sposób, bez niepotrzebnej utraty wody. W związku z tym cechuje je mniejszy stosunek powierzchni do objętości (tj. mają większą średnicę) i otacza je woskowaty nabłonek zapobiegający odparowywaniu wody. Kondycjonery zaprojektowano w taki sposób, aby uszkadzały łodygi roślin w stopniu umożliwiającym przyspieszenie odprowadzania wody z łodyg, a w konsekwencji skrócenie czasu ich wysychania.

W zależności od rodzaju posiadanych użytków zielonych mamy do wyboru dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest kondycjoner palcowy wyposażony w palce z tworzywa lub metalu, w zależności od producenta, których zadaniem  jest naruszanie woskowatej epidermy łodyg i liści, aby rośliny szybciej traciły wilgoć. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się tylko przy cięciu traw lub użytków zielonych z niewielkim udziałem roślin motylkowych, gdyż tego typu kondycjoner działa dosyć agresywnie i w przypadku zastosowania w motylkowych spowoduje obrywanie listków, które zawierają cenne białko, a tym samym pasza sporządzona z takich roślin stanie się mniej wartościowa.

– W przypadku roślin motylkowych jedynym słusznym rozwiązaniem jest kondycjoner walcowy zbudowany z gumowych walców, który np. w lucernie powoduje zgniecenie łodygi, aby ta szybciej oddała wilgoć, a nie narusza listków, które są źródłem cennego białka – mówi Patryk Piontek, specjalista od maszyn zielonkowych w Claas Polska.

Jak zatem widać, decydując się na kondycjoner ważne jest rozsądne przejrzenie posiadanych w gospodarstwie użytków zielonych, gdyż rozwiązanie to nie jest uniwersalne i nie sprawdzi się we wszystkich zastosowaniach. Rozmawiając ze specjalistami od maszyn zielonkowych z różnych firm wiemy, że polscy rolnicy raczej niechętnie jeszcze decydują się na zastosowanie kondycjonerów w kosiarkach, gdyż oczekują maszyn uniwersalnych, a zastosowanie np. kondycjonera walcowego w maszynie spowoduje, że nie będzie się ona sprawdzać w trawach.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.