fbpx

Odnawialne źródła energii w gospodarstwie rolnym – potrzebna zmiana przepisów

Samorząd rolniczy wnioskuje do ministra klimatu Michała Kurtyki o zmianę ustawy o odnawialnych źródłach energii poprzez umożliwienie producentom rolnym wytwarzającym energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy nie większej niż 50 kW rozliczania w stosunku ilościowym 1 do 0,9.

Baner Kuhn

– Rozwój gospodarstw rolnych nieodzownie wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Natomiast ceny energii elektrycznej nieustannie rosną. W ciągu najbliższych kilku lat według prognoz ceny wzrosną nawet o 40%. Jest to duże obciążenie dla budżetu gospodarstwa rolnego. Klienci indywidualni oraz rolnicy, którzy posiadają instalacje OZE są rozliczani jako prosumenci – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Obecnie na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2015 poz. 478) rozdział 2 art. 4. pkt. l. sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. la, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne przez prosumenta energii odnawialnej wytwarzającego energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej:  większej niż 10 kW — w stosunku ilościowym 1 do 0,7,  nie większej niż 10 kW — w stosunku ilościowym 1 do 0,8.

Jak podkreśla Krajowa Rada Izb Rolniczych w piśmie skierowanymi do Ministerstwa Klimatu spora część instalacji OZE posiada moc do 10 kW, aby ilość energii była w jak największym stopniu wykorzystana. Jest to moc, która w pełni pokrywa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Jednak biorąc pod uwagę zapotrzebowanie energii w gospodarstwach rolnych, a w szczególności prowadzących chów lub hodowlę zwierząt znacznie przewyższa zapotrzebowanie 10 kW.

Według  izb rolniczych  ważnym aspektem jest to, że w gospodarstwach rolnych (w szczególności tych prowadzących chów bydła mlecznego) zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe w porach doby, gdy słońce nie operuje, a jeśli już, to tylko w znikomym stopniu. W przeciwieństwie do firm i przedsiębiorstw, gdzie zużycie energii elektrycznej jest największe w czasie dnia. Rolnictwo jest gałęzią gospodarki nakłado- i energochłonną, dlatego też realizując zadanie polegające na zakupie i montażu instalacji OZE zmniejszamy zapotrzebowanie na energię elektryczną, ograniczamy wprowadzanie CO2 do atmosfery oraz obniżamy koszty prowadzenia działalności rolniczej.

Baner Kioti
SDF baner

– Realizacja przedsięwzięcia polegającego na wykonaniu instalacji OZE w gospodarstwie rolnym, które w sposób optymalny będzie wytwarzało energię elektryczną jest z góry skazane na rozliczanie w stosunku ilościowym 1 do 0,7. Oddawanie 30% energii wytworzonej w sposób ekologiczny jest krzywdzące i w znacznym stopniu zniechęca do realizacji przedsięwzięć chroniących środowisko w dywersyfikujące źródła energii. Tym bardziej, że gospodarstwa te nie są w stanie spożytkować energii w okresie intensywnej produkcji – dodaje Szmulewicz.

Dlatego samorząd rolniczy postuluje o  wprowadzenie zapisu w ustawie o odnawialnych źródłach energii zapisu mówiącego, że producenci rolni wytwarzający energię elektryczną w mikroinstalacji o łącznej mocy nie większej niż 50 kW będą rozliczani — w stosunku ilościowym 1 do 0,9.

W ocenie KRIR  zmiana ta  zachęci producentów rolnych do realizacji przedsięwzięć służących ochronie środowiska oraz zwiększeniu dochodowości produkcji rolnej.

Krzesimir Drozd

Baner McHale
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.