fbpx

Jakie dokumenty musi złożyć rolnik, aby mieć tańszy prąd i kto nie skorzysta z limitu dla rolników?

Zgodnie z ustawą z początku listopada rolnikom będzie przysługiwał limit zużycia prądu 3000 kWh po zagwarantowanej cenie na całe gospodarstwo. Jednakże warunki przyznania ulgi na prąd dla rolników wykluczają część osób z możliwości uzyskania wsparcia.

Gospodarstwo rolne ma mieć zagwarantowaną cenę prądu na obecnym poziomie do 3000 kWh zużycia rocznego, a po przekroczeniu tego limitu za 1 MWh zapłacą maksymalnie 693 zł.

Baner Syngenta

Warunkiem skorzystania z niższych cen prądu jest złożenie do swojego dostawcy prądu oświadczenia o zamrożeniu cen prądu. Czas na to jest do 30 czerwca przyszłego roku i jeśli takie oświadczenie nie zostanie złożone, to rolnik straci wówczas możliwość skorzystania z ulgi na prąd w 2023 roku.

W oświadczeniu powinien się znaleźć numer decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na których zlokalizowane są oprócz budynku mieszkalnego również inne obiekty budowlane posiadające urządzenia i instalacje korzystające z wspólnego rozliczania zużytej energii elektrycznej należące do gospodarstwa rolnego lub na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej. Ponadto wymagane jest podanie nazwy organu podatkowego, który wydał decyzję oraz załączenie kopii decyzji o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego.

Oświadczenie można złożyć osobiście w biurach obsługi klienta przedsiębiorstwa energetycznego lub w siedzibie przedsiębiorcy energetycznego, bądź wysłać wypełniony dokument na poczcie na adres dostawcy energii. Oświadczenie można też złożyć przez Internet – przy składaniu oświadczeniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty (certyfikat z e-Dowodu). Co istotne, przesłane zdjęcia, skany lub inne obrazy cyfrowe będą odrzucane bez rozpatrzenia.

Warto mieć również na uwadze, że limit 3000 kWh będzie przysługiwał w sytuacji, gdy punkty poboru energii oprócz budynku mieszkalnego służą również rozliczeniom zużytej energii elektrycznej na potrzeby urządzeń i instalacji położonych na gruntach gospodarstwa rolnego lub gruntach, na których prowadzi się dział specjalny produkcji rolnej, pod warunkiem że służą one wyłącznie działalności rolniczej lub prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.

Z tego zapisu można wnioskować, że jeśli rolnik ma oddzielny licznik na gospodarstwo oraz na budynek mieszkalny, to nie będzie mógł skorzystać z limitu 3000 kWh. Wówczas rolnikowi pozostaje skorzystanie z limitu przewidzianego dla gospodarstw domowych, który wynosi 2000 kWh lub 2600 kWh (jeśli jest się osobą niepełnosprawną lub jest taka osoba w gospodarstwie domowym, limit ten przewidziano też dla posiadaczy Karty Dużych Rodzin).

Ponadto na gwarantowane ceny prądu mogą też liczyć producenci rolni, którzy są mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorcami. W tym wypadku maksymalna stawka ma wynosić 785 zł za MWh.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

3 KOMENTARZE

  1. Czy jeśli na gruncie jedynym punktem poboru prądu jest budynek mieszkalny (prąd wykorzystywany do nawadniania itp) to rolnik nie może skorzystać z ulgi?

  2. Rene- milion artykułów na ten temat jest….
    TAK, gospodarstwa z fotowoltaiką będą mogły skorzystać z limitu, ale tylko te,które fotowoltaikę zamontowały przed 1 kwietnia b.r.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.