Od dziś Polska wolna od upraw GMO

Od dziś w Polsce obowiązuje zakaz stosowania materiału siewnego odmian GMO. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa może kontrolować zasiewy i nakładać kary na producentów rolnych, którzy nie będą przestrzegali zasad i obowiązujących wymagań w zakresie stosowania materiału siewnego.

Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi zamieściło na swojej stronie apel do wszystkich uprawiających kukurydzę, aby zadbali o przechowywanie dokumentów zakupu materiału siewnego kukurydzy oraz etykiet urzędowych, którymi oznakowane są wszystkie opakowania tego materiału.
Dokumenty te będą podlegały sprawdzeniu podczas przeprowadzanych przez PIORiN kontroli przestrzegania zakazu stosowania materiału siewnego, w tym odmian zmodyfikowanych genetycznie, jak czytamy na stronie. Jednocześnie resort przypomina, że brak etykiety na opakowaniu świadczy o nielegalnym pochodzeniu materiału siewnego.
 
28 stycznia 2013 r. wchodzą w życie akty prawne regulujące sprawy zakazu uprawy odmian roślin zmodyfikowanych genetycznie: ustawa o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2012, poz.1512) oraz wydane na podstawie art. 104 ust. 9 tej ustawy, 2 rozporządzenia Rady Ministrów:
– w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON810;
– w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego ziemniaka Amflora.
 
Oprac. EG
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności