fbpx

Nowy CLAAS Tucano

Cechą współczesnego rynku maszyn rolniczych jest oferowanie coraz większej liczby nowych, innowacyjnych rozwiązań służących doskonaleniu pracy w rolnictwie. W tendencję nowoczesnego podejścia do technicznego wyposażenia gospodarstw wpisuje się nowa seria kombajnów CLAAS Tucano.

Każda nowość wiąże się z jej oficjalną prezentacją, a ta w przypadku nowej serii kombajnów Claas Tucano miała miejsce w okresie mijającego lata na terenie Wielkopolski. W sprzyjających warunkach polowych i pogodowych można było zapoznać się ze szczegółami technicznymi, funkcjonalnymi, a także potencjałem wydajności, jaką są w stanie osiągnąć nowe modele CLAAS Tucano z serii 300, 400 i 500.
W nowych modelach kombajnów zbożowych CLAAS Tucano wprowadzono szereg udoskonaleń obejmujących większość kluczowych zespołów roboczych.

Tucano i zespoły żniwne
Seria Tucano 320–570 (580) stała się okazją do wprowadzenia dwóch zespołów żniwnych nowej generacji, tj. Vario 930 oraz 770, jak również standardowych zespołów żniwnych Cerio 930 i 770 o szerokościach roboczych wynoszących odpowiednio 9,30 i 7,70 m. Wymienione zespoły żniwne typu Vario i Cerio są kompatybilne ze wszystkimi modelami kombajnów Lexion.

Zespoły żniwne Vario 930 i 770, zastosowane w miejsce wcześniejszych rozwiązań Vario 900 i 750 wyróżniają się wyposażeniem w przestawiany bezstopniowo (z kabiny operatora) stół zintegrowany z przyrządem tnącym oraz specjalne blachy ułatwiające zbiór rzepaku. O ile we wcześniejszych modelach maszyn blachy do rzepaku były zakładane ręcznie, tak w nowych zespołach żniwnych są one montowane fabrycznie i przystosowane do obsługi z kabiny, podobnie jak w przypadku zmiany długości stołu. Zarówno aktywne rozdzielacze łanu, jak i boczne kosy do rzepaku (przewożone się w specjalnej skrzyni na wózku transportowym) można podłączać i odłączać z wykorzystaniem szybkozłączy. Z prawej strony zespołu żniwnego została zamontowana dodatkowa osłona, dzięki której minimalizuje się straty nasion rzepaku. Nie używając narzędzi, w prosty sposób przestawia się zespół żniwny z funkcji zbioru zbóż na opcję zbioru rzepaku.

Standardowe zespoły żniwne w nowej wersji Cerio 930 i 770 do zbioru zbóż wyróżniają się podobnymi cechami konstrukcyjnymi jak w przypadku zespołów Vario, przy czym pozycja stołu (ustawiana w jednej z pięciu pozycji) optymalizująca przepływ materiału jest ustalana w zespole żniwnym ręcznie, z wykorzystaniem 10 śrub. Rama, ślimakowy bęben wciągający, napędy i nagarniacz w zespole Cerio bazują na tej samej konstrukcji jak w serii Vario.
Średnicę ślimakowego bębna wciągającego we wszystkich nowych modelach kombajnu Tucano zwiększono do 66 cm. Dzięki temu podniesiono skuteczność przenoszenia do zespołu młócącego większych ilości słomy. Zarówno ślimakowy bęben, jak i listwa zespołu tnącego są napędzane mechanicznie za pośrednictwem przekładni i przegubowego wałka. Montowany na zespole żniwnym element układu prowadzenia maszyny Laser Pilot może być składany bez użycia narzędzi. Równie proste jest przestawianie zespołu żniwnego z położenia roboczego w transportowe i postojowe. Odpowiednie ustawienie komfortowej kabiny ułatwia obserwację pracy i efekty sterowania zespołu żniwnego.

Cały materiał we wrześniowym wydaniu gazety WRP

Marek Gaworski
Ewa Grabowska

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.