reklama
baner KUHN
reklama
Baner Yara
reklama
Baner Agroecopower
reklama
baner BASF
reklama

Nieczyszczona klimatyzacja to miotacz zarazków. Kiedy i jak czyścić klimatyzację w ciągniku lub kombajnie?

Regularne czyszczenie układu klimatyzacji powinno być stałym elementem konserwacji i serwisowania ciągników, sieczkarni polowych czy kombajnów zbożowych. Jednakże mało kto czyści je tak często, jak jest to zalecane. Dlatego  w tym artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

reklama
Baner Osadkowski
reklama
baner stihl

Wszystkie maszyny rolnicze wymagają regularnej konserwacji, aby zapewnić ich prawidłową pracę w polu. Układ klimatyzacji jest również jednym z podzespołów, które należy regularnie sprawdzać i czyścić . Np. wiosną pyłki unoszą się w powietrzu i utrudniają życie alergikom, dlatego właśnie wtedy ważne jest, aby klimatyzacja działała prawidłowo, a powietrze przed wejściem do kabiny zostało odpowiednio przefiltrowane . Aby nie rozprzestrzeniać patogenów, układ klimatyzacji należy po czyszczeniu zdezynfekować i tę czynność można jak najbardziej wykonać we własnym zakresie, dzięki szerokiej gamie środków służących do tego celu.

Układy klimatyzacja ciągników czy kombajnów nie różnią się swoją funkcją od tych w samochodach. W większości ciągników klimatyzacja znajduje się na dachu kabiny. Dokładne oczyszczenie układu klimatyzacji wymaga bezpośredniego dostępu do tzw. parownika w którym wilgoć kondensacyjna tworzy dobry klimat dla bakterii i pleśni , które się tam namnażają, a następnie są wdmuchiwane do kabiny przez dmuchawę. To oprócz nieprzyjemnych zapachów może również wywoływać alergie.

reklama
Baner Sumiagro
reklama
Baner Corner
reklama
baner kioti

Z tego też powodu tak ważne jest dokładne oczyszczenie parownika, do którego w nowoczesnych pojazdach można dostać się przez filtr przeciwpyłkowy. W wielu przypadkach dostęp jest możliwy za pomocą zaledwie kilku ruchów. Pierwszym krokiem w czyszczeniu układu klimatyzacji jest osuszenie parownika. Jeśli jest suchy, można go wyczyścić odpowiednim środkiem do czyszczenia klimatyzacji. To niezawodnie zabija bakterie i pleśń. Trochę środka dezynfekującego można też rozpylić w kanałach wentylacyjnych . Tutaj jednak trzeba go bardzo ostrożnie dozować. Po oczyszczeniu środkiem do czyszczenia klimatyzacji parownik należy ponownie wysuszyć i ponownie zamontować. Oczywiście wraz z odgrzybianiem klimatyzacji wypada zmienić także filtry kabinowe.

reklama
baner bayer
reklama
Baner Samasz
reklama
baner MChale

Warto mieć na uwadze również to, że dezynfekowanie układu klimatyzacji powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę, a optymalnie czyszczenie układu klimatyzacji odbywa się co pół roku, czyli raz wiosną i raz jesienią, choć jak przyznają specjaliści taka praktyka mimo korzyści jakie przynosi jest wykonywana przez użytkowników bardzo rzadko.

reklama
baner MChale
reklama
reklama
baner agrosimex
reklama
baner mandam

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI