Nadal spadają ceny paliw

Przez ostatni tydzień nadal spadały ceny na stacjach paliw: benzyny -2 gr/l, oleju napędowego -1 gr/l. Drożeje tylko autogaz: +4 gr/l. Średnie ceny detaliczne 30 lipca br. wynosiły: ON 5,2 zł/l; Pb95 5,42 zł/l; LPG 2,57 zł/l.

Ceny ropy pozostają stabilne, ale mocno osłabia się złotówka
Przez ostatnie 30 dni dolar zdrożał ponad 5 groszy. W dzisiejszych komentarzach walutowych pojawiają się dalsze prognozy osłabienia złotego – nawet do 3,11 zł/USD. Deprecjacja to zresztą problem nie tylko naszej waluty. Analitycy finansowi mówią, że euro traci w obawie przed ekonomicznymi konsekwencjami sankcji wobec Rosji, a dolar zyskuje na rosnącym optymizmie amerykańskich konsumentów. Wczoraj europejscy liderzy zgodzili się na sankcje m.in. w obszarze finansowym i nowych technologii paliwowych, co tyleż zablokuje rosyjskie wydobycie np. z Arktyki, co wpłynie na zyski zachodnich koncernów naftowych.
Na światowych rynkach surowcowych lipcowe krwawe wydarzenia w stosunkach międzynarodowych (eskalacja wojen w Gazie i na Ukrainie) nie wywołały tak znaczących ruchów, jak wcześniejsza ofensywa islamistów w Iraku (w jej wyniku ceny w czerwcu skoczyły ponad granicę 115 USD/b). Śmierć 298 ludzi w samolocie Malaysia Airlines nad Ukrainą to jedynie zmiana o 1 USD/b (ze 107 do 108 USD/b). W lipcu ceny ropy Brent spadły ze 112 do 107 USD/b, utrzymując się na średnim poziomie 108 USD/b.
 
AT za PIPP