Na śliską posadzkę…

Firma Blattin Polska rozszerzyła działalność o nowe produkty i usługi związane z poprawą dobrostanu zwierząt. Nowy dział Blattin Technika oferuje usługi nacinania betonowych posadzek w oborach, zapewnienia odpowiedniej wentylacji (mieszacze powietrza), a w najbliższej przyszłości także wozów paszowych.

W trosce o poprawę warunków środowiskowych w oborach wolnostanowiskowych, Blattin Polska proponuje nową usługę nacinania betonowych posadzek w oborach.
W związku z gładkimi posadzkami korytarzy gnojnych i przepędów w wielu oborach dochodzi do kontuzji u krów, które ślizgają się na tych powierzchniach. Często dochodzi wtedy do nieodwracalnych zmian w obrębie narządu ruchu, co wiąże się z eliminacją ze stada sztuk o wysokim potencjale hodowlanym. Nikomu nie trzeba przypominać, ile warta jest dziś wysokowydajna krowa. Na gładkich, śliskich powierzchniach betonowych zwierzęta niechętnie podchodzą do stołu paszowego i mają trudności z manifestowaniem zewnętrznych objawów rui.
Sprawdzona metoda nacinania betonu to doskonały sposób „na śliską posadzkę”. Obniża ryzyko poślizgnięcia się i doznania kontuzji, i ułatwia krowom swobodne przemieszczanie się. Hodowcy natomiast, przynosi widoczne korzyści finansowe wynikające z mniejszego brakowania tych sztuk ze stada oraz wyższą płodnością. 
Nacinanie betonu wykonywane jest nowoczesną i wysokowydajną specjalistyczną frezarką wyposażoną w diamentowe tarcze tnące. Metoda jest bezpieczniejsza dla betonu oraz zapewnia dłuższy okres użytkowania niż tradycyjne frezowanie. Daje to trwały i zadowalający rezultat oraz możliwość użytkowania nawet do 10 lat. Istnieją dwa sposoby wykonywania nacięć: wzdłużne i w kratkę.
(mat, źródło: AdAgri)