fbpx

Maruna bezwonna. Chwasty bez tajemnic – najważniejsze cechy, występowanie, szkodliwość, ciekawostki

Maruna bezwonna występuje pospolicie, szczególnie na glebach piaszczystych i gliniastych, a zwłaszcza próchnicznych i bogatych w składniki pokarmowe o niskiej zawartości wapnia.

Maruna bezwonna (Tripleurospermum inodorum, syn. Matricaria maritima inodora, Matricaria perforata, ang.: scentless mayweed, scentless comomille, potocznie: dziki rumianek, rumianek bezwonny, rumianek większy, rumianek nadmorski). Rodzina: Asteraceae (astrowate, złożone). Roślina roczna, jara i ozima, czasami dwuletnia, bardzo rzadko wieloletnia. Wschodzi od wiosny do jesieni. Kwitnie od maja do października. Łodygi wysokie na  15-60 (80) cm. Rozmnażanie z nasion. Produktywność jednej rośliny to 5-300 tys. nasion, które zachowują żywotność 6-10 lat.

Występowanie i szkodliwość

Maruna bezwonna występuje pospolicie, szczególnie na glebach piaszczystych i gliniastych, a zwłaszcza próchnicznych i bogatych w składniki pokarmowe o niskiej zawartości wapnia. Najczęściej pojawia się w uprawach zbóż, rzepaku, buraków, roślin bobowatych (np. soi), kukurydzy, słoneczniku i ziemniaków.

Jest to gatunek bardzo konkurencyjny. Ekonomiczny próg szkodliwości w większości upraw rolniczych wynosi od 2 do 5 roślin na 1 m2. Przy dużym nasileniu silnie zacienia, powoduje wyleganie roślin, czasami może nawet zagłuszyć roślinę uprawną, ponadto utrudnia zbiór mechaniczny.

Czy wiesz, że

Cechą charakterystyczną tego gatunku jest brak, tzw. rumiankowego zapachu – stąd jej polska nazwa drugiego członu „bezwonna”. Jej nasiona rozprzestrzeniane są za pomocą wiatru (anemochoria) oraz przez zwierzęta (endochoria).

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

dr inż. Tomasz Sekutowski
IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.