fbpx

Lider na rynku sadowniczym przebojem zdobywa rolnictwo

28 maja w miejscowości Orchowo w Wielkopolsce odbyło się spotkanie techniczne poświęcone uprawie rzepaku ozimego. Inicjatorem spotkania była firma Agrosimex, która wspólnie z przedstawicielami Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu testuje nowe technologie nawożenia.

Podczas spotkania z rolnikami profesor Witold Grzebisz omówił czynniki warunkujące produktywność rzepaku ozimego, a dr Witold Szczepaniak przedstawił czynniki budujące plon rzepaku. Najwięcej czasu organizatorzy poświęcili jednak nawożeniu startowemu rzepaku ozimego w szerokich rzędach. Wykład poświęcony temu zagadnieniu przedstawił Krzysztof Zachaj, który od ponad 10 lat zarządza działem nawozów w Agrosimexie. Podczas prelekcji zaprezentował efekty stosowania dwóch nawozów – Rosahumusu i Mikrostaru. 
 
Zdaniem Krzysztofa Zachaja wprowadzenie nawozu Microstar, który ma postać mikrogranulatu, całkowicie rozpuszczalnego w wodzie, do uprawy rzepaku najlepiej połączyć z całkowitą rewolucją w agrotechnice i siewie nasion w szerokie rzędy – co 45 cm, a w rzędzie co 6 – 12 cm. Przy takim siewie obsada roślin wynosi około 30 – 33 szt./m², a ilość wysiewnych nasion 1,6 – 1,8 kg/ha. Tak posiany rzepak lepiej się krzewi, wytwarza grubą i silną szyjkę korzeniową, więcej silnych pędów bocznych i zdecydowanie więcej łuszczyn. 
 
Precyzyjne dozowanie nawozu wraz z siewem nasion w dawce 20 – 30 kg/ha, pozwala obniżyć dawki fosforu nawet o połowę. Z kolei wysoka zawartość cynku w nawozie zwiększa odporność roślin na jesienne chłody oraz poprawia wykorzystanie fosforu i azotu z gleby. Zawartość siarki w tym nawozie jest niezbędna do budowy aminokwasów siarkowych – metioniny, cysteiny, tryptofanu. Ponadto zapewnia lepsze wykorzystanie nawozów azotowych. Dzięki temu rośliny od wczesnych faz rozwojowych rozwijają się prawidłowo, są mniej wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne – suszę, chłody, nadmiar wody oraz glebowe – kwaśny odczyn gleby, złe stosunki wodno-powietrzne. 
 
Prelegent polecał także zastosowanie Rosahumusu w uprawie rzepaku. Jest to ekologiczny nawóz poprawiający żyzność gleby. Zawiera kwasy humusowe, potas i żelazo. Działa jak środek kondycjonujący glebę, biokatalizator procesów glebowych i biostymulator rozwoju roślin. Jego działanie jest długookresowe, co potwierdzają prowadzone badania przez firmę Agrosimex i niezależne ośrodki naukowe. Kwasy humusowe zawarte w nawozie pozytywnie wpływają na żyzność gleb oraz wzrost roślin, ze względu na wysoką sorpcję wymienną kationów, zawartość tlenu i dużą pojemność wodną, a dodatkowo poprawiają strukturę gleb i stosunki wodno-powietrzne, zwiększają pojemność wodną gleb lekkich, zmniejszają zagrożenie suszą, zapobiegają erozji i powierzchniowym spływom wody, aktywizują rozwój mikroorganizmów glebowych oraz zwiększają dostępność składników pokarmowych. Ponadto stymulują rozwój systemu korzeniowego roślin i rozprzestrzenianie się pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Preparat należy stosować w formie oprysku doglebowego w zespole uprawek przygotowujących glebę, przed siewem nasion w dawce 3 – 6 kg/ha.
 
Naszą uwagę zwraca błyskawiczna kariera Agrosimexu, który do niedawna znany był tylko polskim sadownikom. Aby zrozumieć tę ekspansję, warto przyjrzeć się historii firmy. 
Agrosimex to firma rodzinna, z całkowicie polskim kapitałem, założona na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia przez Wiesławę i Leszka Barańskich. Celem właścicieli było sprostanie oczekiwaniom wymagających klientów – polskich sadowników i jak najlepsze zaopatrzenie ich w środki produkcji. Państwo Barańscy postawili na współpracę tylko z uznanymi producentami. Dzięki stałym inwestycjom firma systematycznie zwiększała sprzedaż. Poszerzało się jej terytorium działania. Dziś jest to nowoczesne przedsiębiorstwo zajmujące się dystrybucją środków ochrony roślin, nawozów i akcesoriów ogrodniczych. Należy do elitarnego grona największych w Polsce dystrybutorów środków ochrony roślin i nawozów. W dziewięciu działach firmy oraz w spółkach córkach pracuje ponad 160 pracowników. Agrosimex posiada własne profesjonalne zaplecze logistyczne – wyspecjalizowane magazyny o łącznej powierzchni 20 000 palet (w tym wysokiego składowania) oraz własną flotę transportową dostosowaną do przewozu niebezpiecznych substancji i materiałów. Oferta handlowa firmy obejmuje ponad 5 tys. pozycji. Wysoka jakość preparatów jest zagwarantowana poprzez współpracę handlową z czołowymi koncernami chemicznymi i nawozowymi, jak choćby z BASF, Bayer CropScience, DuPont, Monsanto, Cheminova czy Timac Agro. 
 
Firma zlokalizowana jest w rejonie grójecko-wareckim – największym zagłębiu sadowniczym w Polsce. Stąd najprawdopodobniej wzięło się szczególne zainteresowanie segmentem upraw specjalnych, przede wszystkim sadownictwem. W tej branży Agrosimex jest niekwestionowanym liderem. Z uwagi na sukces przedsięwzięcia właściciele już kilka lat temu postanowili otworzyć się na większe grono odbiorców. Dziś klientami firmy nie są już tylko sadownicy i ogrodnicy, ale także i producenci rolni, dla których Agrosimex przygotował ciekawą ofertę. Katalog produktów i usług oferowanych rolnikom z roku na rok się powiększa – następuje sukcesywny wzrost sprzedaży tych produktów. Wszystko wskazuje na to, że działania firmy na rynku rolniczym także okażą się sukcesem, podobnie jak jej dotychczasowe działania w segmencie sadowniczym.
 
Anna Tyszkiewicz
współpraca Anna Arabska
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.