fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychKoniec dobrej passy. Spadki cen zbóż wróciły w czwartek na Matif

Koniec dobrej passy. Spadki cen zbóż wróciły w czwartek na Matif

Po czterech dniach wzrostów cen, cena pszenicy spadła w czwartek na paryskim Matifie o 3 EUR/t do 291,75 EUR/t. Spadały również ceny kukurydzy i rzepaku o odpowiednio 1,25 EUR/t do 287,75 EUR/t i 6,5 EUR/t do 547,75 EUR/t.

Po kilku dniach podwyżek z rzędu przyszedł czas na realizację zysków. Sytuacji nie poprawiło umacniające się euro, chociaż spadki notowano także za oceanem, przede wszystkim ze względu na opady deszczu w Kansas i dane o słabym eksporcie. Rozczarowuje również eksport unijny; prawie 400 tys. ton pszenicy dostarczy do Algierii najprawdopodobniej Rosja. Ponadto firma Strategie Grains podniosła prognozy dotyczące produkcji pszenicy miękkiej w UE w 2023 roku o 400 tys. ton do 129,7 mln ton (w zeszłym roku wyprodukowano 125,6 mln ton).

Cena rzepaku spadłą po 5 dniach wzrostów z rzędu, a głównym czynnikiem powodującym spadek było umacniające się euro. Spadała również cena soi za oceanem, jednak spadki były tam ograniczone ze względu na słabe perspektywy zbiorów soi w Argentynie.

Kukurydza była również obciążona mocniejszym euro, które nadal odrabiało straty po wtorkowym minimum. Dzięki temu import kukurydzy do UE jest tańszy. Strategie Grains szacuje, że tegoroczne zbiory kukurydzy w Europie wyniosą 63,4 mln ton, czyli o 400 tys. ton mniej niż w styczniowej prognozie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.