fbpx

W jakich okolicznościach nawóz azotowy do końca listopada? Wydłużenie terminów stosowania nawozów zawierających azot

Termin stosowania nawozów azotowych mineralnych i nawozów naturalnych na części gruntów ornych mija w październiku. Są jednak sytuacje, w których nawozy stosować można do końca listopada.

W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest stosowanie nawozów zawierających w składzie azot na gruntach ornych w terminie późniejszym, nawet do końca listopada. Taka opcja jest możliwa w przypadku, gdy:

  1. Występują niekorzystne warunki pogodowe, np. nadmierne uwilgotnienie gleby, czy susza. Wówczas  graniczny termin stosowania nawozów to 30 listopada. Takie niekorzystne warunki najczęściej występują lokalnie. Rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż październik. Nie jest wymagana specjalna dokumentacja dla takich przypadków.
  2. Zakładamy uprawę jesienią po późno schodzącym przedplonie, po buraku cukrowym, kukurydzy, późnych warzywach. Wówczas termin stosowania nawozów to koniec jesieni. Jednocześnie w takich przypadkach dopuszczalna dawka azotu w wieloskładnikowych nawozach dla zakładanych upraw nie może przekroczyć dawki 30 kg N/ha. Należy także szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę oraz termin siewu jesiennej uprawy.

Elastyczny termin stosowania  nawozów zawierających w składzie azot nie dotyczy upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.

Graniczny terminy stosowania nawozów azotowych

  • do 20 października (dla niektórych gmin do 15 października albo do 25 października) na gruntach ornych stosować można nawozy azotowe mineralne i nawozów naturalne płynne (gnojowica, gnojówka);
  • do 31 października na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych stosować można nawozy azotowe mineralne i nawozów naturalne płynne (gnojowica, gnojówka);
  • do 31 października na gruntach ornych stosować można nawozy naturalne stałe (obornik, pomiot ptasi);
  • do 30 listopada na trwałych użytkach zielonych, uprawach wieloletnich oraz uprawach trwałych stosować można nawozy naturalne stałe (obornik, pomiot ptasi).

Nawożenie, także przy wystąpieniu niekorzystnych warunków, nie może być stosowane później niż do końca listopada. Ponadto nie można nawozić, kiedy gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą, przykryta śniegiem (Dz. U. 2023 poz. 244).

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.