fbpx

Jakie uprawnienia powinien mieć traktorzysta?

Jakie uprawnienia potrzebne są do prowadzenia ciągnika? Dla niektórych kwestia ta może wydawać się oczywista, jednak nie dla wszystkich. Dlatego postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Kategoria B wystarczy, ale…

Ciągnik z powodzeniem mogą prowadzić osoby z prawem jazdy kategorii B; w myśl przepisów będąc właścicielem prawa jazdy tej kategorii można na terytorium Polski prowadzić ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny i zespół z niego złożony wraz z przyczepą lekką do 750 kg dmc. Co ważne, w przepisach nie ma mowy o masie ciągnika, zatem dysponując prawem jazdy kat. B można prowadzić dowolny ciągnik, także z agregowaną z nim maszyną. Ponadto prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdami ujętymi w kat. AM, ale o tym za chwilę.

Kategoria T

Kategoria T z kolei uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, zestawem pojazdów składającym się z pojazdu ciągnika lub pojazdu wolnobieżnego i przyczepy (przyczep), oraz pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, a więc m.in. motorowerem z silnikiem o poj. do 50 cm3 i czterokołowcem, a więc w praktyce najczęściej po prostu popularnym quadem (jeżeli jest zarejestrowany jako czterokołowiec). Jest jednak jedno “ale”; jego masa własna nie może przekraczać 350 kg, a osiągana prędkość nie może być wyższa niż 45 km/h. Uprawnienia przewidziane dla kategorii T daje także prawo jazdy kat. B+E, C1+E, C+E oraz D1+E i D+E.

Czytaj także: Na jakie pojazdy rolnicze trzeba mieć ubezpieczenie OC i jakie są kary za jego brak?

O prawo jazdy kategorii T mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 16. rok życia. Do uzyskania uprawnień potrzebne jest orzeczenie lekarskie, a czasem także psychologiczne.

SDF baner ciągnik
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

17 KOMENTARZE

  1. Mam prawo jazdy kategorii b,t i dla mnie osobiście pozwalanie prowadzić sprzęt rolniczych kategoriami b.c. d itp.to totalna bzdura. T powinno uprawniać do prowadzenia tzw. traktora z osprzętem (maszyny zaczepiane i ciągnięte oraz zestawy przyczep) oraz maszyn samojezdnych jak kombajn(buraczany,zbożowy).To dlaczego ja nie mogę jeździć ciężarówka a byle gość z b ciągnikiem… To są zupełnie inne umiejętności.

  2. Z tego co mi wiadomo to mając kategorię T można ciągać przyczepy(2) a mając tylko jakieś …+E tylko jedną. Ponadto kategoria T jest wymagana do ciągnięcia wszelakich maszyn które nie są sztywno połączone z ciągnikiem(rozrzutniki, wozy asenizacyjne, opryskiwacze czy nawet brona tależowa na zaczep która de facto nie służy do transportowania czegoś, itp) także chcąc w legalnie w pełni korzystać z możliwości ciągnika najlepiej mieć T

  3. Witam w Polsce wogle są chore przepisy powiem jak to jest w Niemczech czyli u sąsiada jeżdżę ciężarówką na kategorie B do E i mam kategorie T (oczywiście że ciężarówka jest rejestrowana jako maszyna rolnicza ma blokadę do 60km na godzinę i nie może jechać po autbanie) ale co za tym idzie transport zboża słomy czy gnowicy Czy u nas w Polsce też tego nie mogło by być? Traktory które są przywiezione czy sprowadzone nie które z zachodu też jadą już 50km na godz a przyczepy które mamy też mogą zabrać 24t i wiecej oczywiście przepis mówi że u nas się nie jedzie 50 km na godzinę bo lepiej jest blokować ruch na drodze czy przez miasto

    • Traktor lub maszyna samobjezna nie może przekroczyć 25 km na godzinę i byłbym zadowolony żeby tych którzy przekroczą tą prędkość ukarano a że on osiąga prędkość 50 to nieh osiąga i 100 a ty bar ani łbie masz jechać 25 km i jeszcze oznacz gabaryt bo niektóre przekraczają wtedy pozwolenie na przejazd i pilota

  4. Ciekawe b+c można ciągnikiem a jak się b+t to z laweto niemożna ciekawe kiedy kierowca musi mieć opanowanie większe kiedy kieruje ciągnikiem z 2 przyczepami o ładowności każda 14 ton w papierach czy z laweta

    • Niestety tak samo jak ja mogę je, zic 40 to owcem a motorem samemu mi nie wolno życie jest okrutne ????

    • Super że tak jeździsz ale jak by Ci się coś stało to żadne ubezpieczenie nie wypłaci jakiegokolwiek ubezpieczenia bo po prostu nie mogłeś wykonywać prac takim sprzętem gdyż nie masz na niego uprawnień

    • Rozrzutnik jak sama nazwa wskazuje służy do rozrzucania np. gnoju na polu. Przyczepa samowyładowcza służy do przewożenia towarów (najczęściej sypkich) i umożliwia ich rozładunek bez dodatkowych urządzeń.

  5. Na B można prowadzić również ciągnik rolniczy wraz z maszyną. Zaröwno zawieszaną jak pług czy kultywator jak również ciągną jak rozrzutnik, beczkowóz czy prasa. Nie rozumiem dlaczego zawężacie uprawnienia tylko do przyczepki lekkiej? Kategoria B+e lub T uprawnia dodatkowo do ciągnięcia przyczepy/przyczep, nic więcej przepisy nie mówią. A czym jest przyczepa lub przyczepa lekka to przepisy szczegółowo precyzują. Rozrzutnik czy prasa przyczepą nie są. Są maszynami a prawo nie zabrania takowych ciągnąć ciągnikiem rolniczym.

    • W przepisach jest wyraźnie napisane przyczepa lekka czyli do 750 kg , rozrzutnik , beczkowòz, czy prasa są teoretycznie zabronione w razie wypadku będziesz miał dobrze po dup…..ie za brak odpowiednich uprawnień

      • W świetle polskiego prawa rozrzutnik, beczkowóz i prasa jest maszyną rolniczą dlatego nie musimy tego rejestrować. To że te maszyny są przyczepiane, a nie zawieszane nie robi z nich przyczep.

    • T uprawnia do ciągnięcia dwóch przyczep. Amatorzy z samym b chcieliby jeździć takim zestawem na samo “b”. To ja chce jeździć ciągnikiem siodlowym z naczepą (C+E) bo mam kat A,B,T.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.