fbpx

Odpowiednia kiszonka to większa wydajność u bydła i mniejsza emisja gazów cieplarnianych

Dziś każdy rolnik ma świadomość tego jak istotną rolę odgrywa sprawność maszyn i postęp technologiczny. Większość skupia się na maksymalizacji zysków, oszczędności czasu oraz jak najlepszym produkcie. Sieczkarnie polowe są powszechnie stosowane w gospodarstwach rolnych, nastawionych głównie na produkcję przemysłową, gdzie uprawia się rośliny z przeznaczeniem na kiszonki.

Samasz loteria - baner

Technologia, którą dysponują te maszyny wpływa bezpośrednio na strawność i przyswajalność składników pokarmowych przez zwierzęta. Jakość sieczki ma kluczowe znaczenie w produkcji rolniczej, ponieważ oddziałuje wprost na wartość pokarmową kiszonek oraz zdrowie i wydajność zwierząt hodowlanych. Właściwy dobór i kontrola jakości sieczki są zatem niezbędne dla uzyskania wysokiej jakości kiszonek i utrzymania dobrego stanu zdrowia zwierząt.

W przypadku sieczkarni John Deere na potrzeby zdobycia większej wiedzy oraz wyciągania wniosków rozwijana jest współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, aby lepiej zrozumieć istotę problemu i w konsekwencji przygotować jak najlepsze rozwiązania dla rolników, po to, aby ich praca była jak najbardziej wydajna, produktywna i realizowana w spokojnych, bezstresowych warunkach.

Jak informują przedstawiciele firmy John Deere zdecydowano się na przeprowadzenie badań związanych z żywieniem krów mlecznych  z wykorzystaniem kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego cięcia. Zespół badawczy prowadził prof. dr hab. inż. Adam Cieślak, a badania przeprowadzono w gospodarstwie rolnym rodziny Snelów w Baszkowie (powiat krotoszyński, woj. wielkopolskie). Na czym polegały badania i jakie odnotowano wyniki?

– Hipoteza badania zakładała, że stosowanie kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego ciecia w żywieniu wysokowydajnych krów mlecznych ma pozytywny wpływ na wydajność mleka, jego skład i zmniejszenie emisji metanu. Wyniki potwierdziły hipotezę. Redukcja metanu przy użyciu długo ciętej kiszonki wyniosła 9 proc., odnotowano także wzrost wydajności – od jednej krowy około 1,5 l mleka od sztuki na dzień – mówi prof. dr hab. inż. Adam Cieślak, który kierował badaniami.

Równie ważną rzeczą było, jak mówi Mateusz Janicki, specjalista z John Deere,  zaobserwowanie, że przy tradycyjnej dawce dla krów, żeby zbilansować dawkę, trzeba było dodawać słomę pociętą na odpowiednie odcinki, a przez to, że kiszonka jest długa, zapewnia strukturę TMR i jest lepsza dla krów zatem nie trzeba dodawać słomy, co zaoszczędza czas.

Za sprawą profesjonalnych maszyn zbiory mogą być dużo spokojniejsze, bardziej profesjonalnie oraz produktywne. Potentaci na rynku rolniczym, aby w pełni nadzorować proces produkcji maszyn i stworzyć najlepsze i najbardziej efektywne komponenty oraz technologie, decydują się na organizowanie odpowiednich testów, badań, analiz.

Syngenta - baner corner

– Im większa wiedza na temat jakości sieczki, tym łatwiej jest przygotować odpowiednie technologie i zadowolić właścicieli gospodarstw – dodaje Mateusz Janicki.

Firma John Deere w trosce o potrzebę efektywnej produkcji rolniczej klientów w swojej ofercie ma sieczkarnie polowe serii 8000 i 9000. Maksymalizują one wydajność dzięki kanałowi przepływu masy ProStream i zaktualizowanej konstrukcji głowicy tnącej. Seria 8000 to zmodernizowany m.in. zgniatacz ziarna Premium KP, z nowymi, mocniejszymi walcami i możliwością uzyskania doskonałej jakości sieczki przy każdej długości rozdrabniania. Przeanalizowano każdy aspekt, który może mieć znaczenie podczas produkcji – mocniejszy silnik o większej pojemności, funkcjonalna kabina z intuicyjnymi elementami sterowniczymi i wyświetlaczami, rewolucyjny układ napędowy ProDrive i dogłębna analiza w czasie rzeczywistym jakości sieczki za sprawą HarvestLab.

Dla tych, którzy chcą podnieść poprzeczkę, być jeszcze bliżej inteligentnych rozwiązań i w pełni zrewolucjonizować pracę w gospodarstwie, stworzono sieczkarnię polową serii 9000 cechującą się zaawansowanymi funkcjami analizy i dokumentowania jakości zbieranych upraw, opartą na wytrzymałych, mocnych silnikach oraz nowych zgniataczach ziarna. Z kolei system przepływu plonu ProStream w serii 9000 został wyposażony we wzmocnione komponenty i zapewnia płynny przepływ materiału roślinnego na całej długości kanału.

To wg. przedstawicieli firmy sprawia, że jest to jedna z najbardziej inteligentnych maszyn na rynku. Czujnik RowSense wykrywa np. rzędy kukurydzy i wzdłuż nich steruje maszyną, a co najważniejsze działa już po przejechaniu kilku metrów. Jeśli zabraknie rzędów, sterowanie układem kierowniczym przełącza się na odbiornik satelitarny zamontowany na  dachu. Odbiornik, który zapewnia dokładność do 2,5 cm na terenie płaskim oraz pagórkowatym, może być także wykorzystywany w innych maszynach – kombajnach, opryskiwaczach, ciągnikach. Dzięki temu zbiór przebiega po myśli właściciela, bez niepotrzebnego stresu, nawet w ciężkich warunkach polowych. Sieczkarnia John Deere może być także wyposażona w układ aktywnej kontroli załadunku, wykorzystując do tego kamerę stereowizyjną.

W zależności od potrzeb klienta czy usługodawcy sieczkarnie mogą być wyposażone fabrycznie w różną liczbę noży – od 40 do 64 sztuk. Do wykorzystania są opcje długości cięcia w zakresie od 3 mm (pełny zestaw — 64 noże) do 52 mm (połowa zestawu — 40 noży). W przypadku zbioru kukurydzy w technologii długiego cięcia należy zastosować walce zgniatacza ziarna XStream KP.

źródło: John Deere

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.