fbpx

Porady prawne: Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po śmierci rolnika. Niezbędne formalności

Po śmierci członka rodziny zawsze stajemy przed trudnym pytaniem – jak przebiega procedura dziedziczenia, komu należy się spadek i do kogo mamy się zgłosić aby dopełnić formalności. Pewne komplikacje pojawiają się, jeżeli mamy do czynienia z dziedziczeniem gospodarstwa rolnego.

Jeżeli spadek w postaci gospodarstwa rolnego przysługuje od innej osoby niż osoba bliska, należy pamiętać o konieczności uzyskania zgody KOWR, bądź o możliwości skorzystania przez niego z prawa pierwokupu. W takiej sytuacji niezwłocznie po nabyciu przedmiotowej nieruchomości rolnej spadkobierca zobowiązany jest do zawiadomienia KOWR o jej nabyciu. Do zawiadomienia należy dołączyć też wypis z ewidencji gruntów i budynków dotyczący nieruchomości rolnej stanowiącej przedmiot nabycia.

Samasz loteria - baner

– Powyższe ograniczenie odnośnie nabywców nieruchomości rolnych zostało wprowadzone przez dodanie przepisów art. 2b ust. 1 i 2 u.k.u.r. w kwietniu 2016 r. Wprowadzone zmiany w praktyce oznaczały, że o uzyskanie zgody muszą występować wyłącznie osoby, które stały się właścicielami (współwłaścicielami) nieruchomości rolnej po wejściu w życie przepisów wprowadzających te obowiązki i ograniczenia, tj. począwszy od dnia 30 kwietnia 2016 roku – mówi mec. Paulina Józefczyk z Kancelarii Krzeszewski & Partnerzy.

Kancelaria Krzeszewski & Partnerzy

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.