Dokarmianie borem – ile boru dla jakich roślin

Bor stosujemy nie tylko w rzepak. Dokarmić powinniśmy także kukurydzę, buraki czy zboża. Jakie są objawy niedoboru boru i jaką dawką boru nawozić rośliny?

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Bor (B) to najbardziej deficytowy mikroelement w glebach Polski, bowiem ponad 70 proc. naszych pól wykazuje niską zawartość boru. Typowe rośliny, na których niedobór występuje najczęściej to burak i inne okopowe oraz kapustowate (w tym rzepak) oraz bobowate uprawiane na nasiona.

Dokarmianie borem

Niedobory boru nasilają się w gospodarstwach uprawiających w większej skali rośliny dwuliścienne, zaś z jednoliściennych kukurydzę. Pobierają one zazwyczaj 200-300 g B/ha, choć niektóre, np. burak –  przy wysokich plonach , nawet do 1000 g B/ha.

reklama
Baner Corner

Podstawowe zboża znacznie mniej, przeciętnie 5 g B/t ziarna, podczas gdy kukurydza 4-krotnie więcej – 20 g/t ziarna. Niemniej wskazana jest także niewielka jednorazowa dolistna dawka B (do 50 g) pod  pszenicę, najlepiej podczas tworzenia pyłku, a więc przed jej  wykłoszeniem.

reklama
Baner SUmi

Wskazane jest 2-3 krotne (pod podstawowe zboża jednorazowe) wniesienie w okresie wegetacji nawozów dolistnych jedno- lub wieloskładnikowych. Jednorazowa dawka boru powinna zawierać się w przedziale 150-250 g B/ha.

Większe dawki dotyczą sytuacji z widocznymi objawami jego niedoboru na roślinach (także w latach ubiegłych) oraz w niesprzyjających warunkach pobierania boru z gleby. Wspomniano o tym we  wstępnej części tego opracowania.

Bor nazywany jest „pierwiastkiem młodości”. Typowe symptomy jego niedoboru to zamieranie stożka wzrostu – sczerniały wierzchołek pędu. Roślina w takiej sytuacji broni się, wytwarzając w kątach liści pędy boczne, które po pewnym czasie również żółkną i zamierają.

Niedobory boru

Objawy niedoboru boru występują głównie:

  • na glebach lekkich, a zarazem kwaśnych, skąd jest łatwo wymywany;
  • na glebach zwięźlejszych, wykazujących zasadowy odczyn. Optymalny zakres pH dla dobrej przyswajalności boru i wielu innych składników, wynosi 5,6 – 6,8;
  • na glebach i w okresach suchych (ograniczona ruchliwość B w roztworze glebowym) oraz gorących i słonecznych;
  • na glebach oraz w latach lub okresach wilgotnych (łatwe wymywanie) i chłodnych;
  • przy wysokich dawkach nawozów azotowych i potasowych, jak też po zwapnowaniu gleby większymi dawkami Ca.

Skutki niedoboru boru u roślin

Zahamowanie wzrostu i rozwoju stożków wzrostu łodyg i korzeni. Zgorzel (zamieranie) najmłodszych liści buraka, zaś w szczytowej części główki korzenia puste, sczerniałe miejsca, podobnie w korzeniu  selera.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz

Gorsze wykształcenie tkanek przewodzących, czego następstwem jest zachwiana gospodarka wodna oraz przepływ i gromadzenie asymilatów w roślinie.

Obniżenie zawartości cukrów w korzeniach i bulwach roślin okopowych oraz owocach (kwaśne) drzew i krzewów.

Ograniczony  rozwój organów generatywnych, w tym tworzenie i jakość pyłku. W następstwie obserwuje się słabsze wiązanie nasion, bądź masowe opadanie zawiązków kwiatowych i owoców.

Jesienią pusta szyjka korzeniowa rzepaku, zaś w rozecie karłowate liście sercowe (najmłodsze), pozostałe z czerwonawym przebarwieniem. Podobne objawy występują wiosną na  liściach w górnej części łodygi, która jest często zgrubiała z widocznymi rysami i pęknięciami.

Na roślinach ziemniaka chloroza najmłodszych liści, łodygi krótkie krzaczaste, z kątów liści wyrastają liczne pędy boczne. Bulwa szorstka, spękana, na przekroju ciemne plamy.

Na roślinach kalafiora luźna „róża”, brązowiejąca od zewnątrz ku środkowi, łodyga w górnej części pusta.

Podłużne pęknięcia korzeni marchwi i innych okopowych korzeniowych, w tym warzyw.

Luźno ułożone łodygi selera, brunatne plamy na liściach i ogonkach.

Nie zawsze niedobór boru przejawia się w tak drastycznej formie, często są to objawy utajone, niewidoczne gołym okiem, powodują jednak wyraźne spadki plonów.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.