fbpx

Dokarmianie borem – ile boru dla jakich roślin

Bor stosujemy nie tylko w rzepak. Dokarmić powinniśmy także kukurydzę, buraki czy zboża. Jakie są objawy niedoboru boru i jaką dawką boru nawozić rośliny?

Bor (B) to najbardziej deficytowy mikroelement w glebach Polski, bowiem ponad 70 proc. naszych pól wykazuje niską zawartość boru. Typowe rośliny, na których niedobór występuje najczęściej to burak i inne okopowe oraz kapustowate (w tym rzepak) oraz bobowate uprawiane na nasiona.

Dokarmianie borem

Niedobory boru nasilają się w gospodarstwach uprawiających w większej skali rośliny dwuliścienne, zaś z jednoliściennych kukurydzę. Pobierają one zazwyczaj 200-300 g B/ha, choć niektóre, np. burak –  przy wysokich plonach , nawet do 1000 g B/ha.

Podstawowe zboża znacznie mniej, przeciętnie 5 g B/t ziarna, podczas gdy kukurydza 4-krotnie więcej – 20 g/t ziarna. Niemniej wskazana jest także niewielka jednorazowa dolistna dawka B (do 50 g) pod  pszenicę, najlepiej podczas tworzenia pyłku, a więc przed jej  wykłoszeniem.

Wskazane jest 2-3 krotne (pod podstawowe zboża jednorazowe) wniesienie w okresie wegetacji nawozów dolistnych jedno- lub wieloskładnikowych. Jednorazowa dawka boru powinna zawierać się w przedziale 150-250 g B/ha.

Większe dawki dotyczą sytuacji z widocznymi objawami jego niedoboru na roślinach (także w latach ubiegłych) oraz w niesprzyjających warunkach pobierania boru z gleby. Wspomniano o tym we  wstępnej części tego opracowania.

Bor nazywany jest „pierwiastkiem młodości”. Typowe symptomy jego niedoboru to zamieranie stożka wzrostu – sczerniały wierzchołek pędu. Roślina w takiej sytuacji broni się, wytwarzając w kątach liści pędy boczne, które po pewnym czasie również żółkną i zamierają.

Niedobory boru

Objawy niedoboru boru występują głównie:

  • na glebach lekkich, a zarazem kwaśnych, skąd jest łatwo wymywany;
  • na glebach zwięźlejszych, wykazujących zasadowy odczyn. Optymalny zakres pH dla dobrej przyswajalności boru i wielu innych składników, wynosi 5,6 – 6,8;
  • na glebach i w okresach suchych (ograniczona ruchliwość B w roztworze glebowym) oraz gorących i słonecznych;
  • na glebach oraz w latach lub okresach wilgotnych (łatwe wymywanie) i chłodnych;
  • przy wysokich dawkach nawozów azotowych i potasowych, jak też po zwapnowaniu gleby większymi dawkami Ca.

Skutki niedoboru boru u roślin

Zahamowanie wzrostu i rozwoju stożków wzrostu łodyg i korzeni. Zgorzel (zamieranie) najmłodszych liści buraka, zaś w szczytowej części główki korzenia puste, sczerniałe miejsca, podobnie w korzeniu  selera.

Gorsze wykształcenie tkanek przewodzących, czego następstwem jest zachwiana gospodarka wodna oraz przepływ i gromadzenie asymilatów w roślinie.

Obniżenie zawartości cukrów w korzeniach i bulwach roślin okopowych oraz owocach (kwaśne) drzew i krzewów.

Ograniczony  rozwój organów generatywnych, w tym tworzenie i jakość pyłku. W następstwie obserwuje się słabsze wiązanie nasion, bądź masowe opadanie zawiązków kwiatowych i owoców.

Jesienią pusta szyjka korzeniowa rzepaku, zaś w rozecie karłowate liście sercowe (najmłodsze), pozostałe z czerwonawym przebarwieniem. Podobne objawy występują wiosną na  liściach w górnej części łodygi, która jest często zgrubiała z widocznymi rysami i pęknięciami.

Na roślinach ziemniaka chloroza najmłodszych liści, łodygi krótkie krzaczaste, z kątów liści wyrastają liczne pędy boczne. Bulwa szorstka, spękana, na przekroju ciemne plamy.

Na roślinach kalafiora luźna „róża”, brązowiejąca od zewnątrz ku środkowi, łodyga w górnej części pusta.

Podłużne pęknięcia korzeni marchwi i innych okopowych korzeniowych, w tym warzyw.

Luźno ułożone łodygi selera, brunatne plamy na liściach i ogonkach.

Nie zawsze niedobór boru przejawia się w tak drastycznej formie, często są to objawy utajone, niewidoczne gołym okiem, powodują jednak wyraźne spadki plonów.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.