fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychDlaczego pszenica tanieje? Rynek zalewany tanią pszenicą, ale nie ukraińską

Dlaczego pszenica tanieje? Rynek zalewany tanią pszenicą, ale nie ukraińską

Poniedziałek upłynął pod znakiem spadków cen na rynkach surowcowych. Największy spadek zaliczyła wczoraj pszenica. Jej cena spadła bowiem na paryskiej giełdzie Matif aż o 2,4 proc. do 325,75 euro za tonę. Jednocześnie świetne wyniki eksportowe notuje Rosja, która zalewa rynki tanią pszenicą. 

Według danych firmy konsultingowej IKAR, rosyjskie zbiory mają osiągnąć w tym roku aż 99 mln ton, czyli jeszcze o 2 mln ton więcej niż sądzono dotychczas. Oznacza to także pobicie dotychczasowego rekordu, i to aż o 13 mln ton. Problem w tej sytuacji mają m.in. Niemcy; podczas gdy tradycyjnym odbiorcą ich zboża zawsze była Arabia Saudyjska, tak obecnie handlowcy tego kraju wybierają bezkonkurencyjną cenowo pszenicę rosyjską. Jak zresztą podaje serwis Kaack, lwia część pszenicy pochodzącej z rejonu Morza Czarnego to pszenica rosyjska, a nie, jak niektórzy twierdzą, ukraińska.

Jak podaje Reuters, Rosja wyeksportowała 1 milion ton zboża w zeszłym tygodniu, w porównaniu z 640 000 ton w poprzednim. Rosyjskim handlowcom sprzyja niższy podatek od eksportu pszenicy, który wpływa na podniesienie marż.

A co z samymi cenami? Rosyjska pszenica o zawartości białka 12,5 proc. eksportowana przez Morze Czarne kosztuje od 310 do 317 EUR/t, co wobec cen z Matifu (325,75) jest stawką bardzo konkurencyjną.

Zobacz także:

Czy doczekamy się wzrostów cen zbóż w kraju?

3 KOMENTARZE

  1. Ale bajki opowiadacie prawie jak minister rolnictwa prezes NBP i premier razem. Na granicy Polsko ukraińskiej można kupić pszenicę już od 90 dolarów za tonę i fakt jest pół prawda że nie jest to pszenica Ukraińska. A pszenica produkowana przez agroholdingi na Ukrainie. Z GMO z uzuciec środków ochrony roślin wycofanych u nas dawno temu w tym atrazyny nie badana nie sprawdzana bez cła i kontroli

  2. Nasz rynek zalewa tylko i wyłącznie pszenica, kukurydza i rzepak ukraiński. Dlaczego nie są wprowadzone cła? Ukraina na nasze produkty już to dawno zrobiła

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.